Trwa ładowanie...
db96i9u
db96i9u

Mocne spadki na Wall Street, S&P 500 najniżej od blisko dwóch lat

Poniedziałek przyniósł w ciągu dnia gwałtowną wyprzedaż na giełdach w USA, a S&P 500 znalazł się na najniższych poziomach od 22 miesięcy. Zniżkom przewodziły banki i spółki paliwowe. W końcówce znaczna część strat została jednak odrobiona.
Share
db96i9u

Na zamknięciu Dow Jones Industrial stracił 1,10 proc., i wyniósł 16 027,05 pkt.

S&P 500 spadł o 1,42 proc. i wyniósł 1 853,44 pkt.

Nasdaq Comp. spadł o 1,82 proc. do 4 283,75 pkt.

db96i9u

Mocne, blisko 3-proc. spadki zanotowały także giełdy w Europie.

"Wciąż widzimy presję podażową ze strony spółek technologicznych, która pojawiła się pod koniec ubiegłego tygodnia" - uważa strateg z Miller Tabak & Co. w Nowym Jorku, Matt Maley.

Notowania ropy w poniedziałek spadały. Baryłka WTI zniżkowała w okolice 30 dolarów. Rynek obawia się, że część spółek z sektora naftowego może mieć problemy z utrzymaniem płynności z powodu niskich cen surowca.

"Rynek nie wybacza i jest bardzo nerwowy. Wciąż panują te same obawy: o Chiny, o ropę, które potem znajdują potwierdzenie w danych" - ocenił strateg z BNP Paribas Fortis w Brukseli, Philippe Gijsels.

db96i9u

"Jeśli klienci funduszy stają się nerwowi i chcą wycofać część środków, to łatwiej jest sprzedawać znane spółki, na których jest wciąż dużo zysków, niż godzić się na stratę na innych" - dodał.

Indeks S&P 500 stracił w ubiegłym tygodniu 3,1 proc. i był to jego pierwszy spadkowy tydzień po wcześniejszych trzech tygodniach wzrostów. Mocno traciły również giełdy w Europie, a indeks Euro Stoxx 600 stracił 4,8 proc.

Ubiegły tydzień przyniósł spadek indeksu Nasdaq Comp. o ponad 5 proc., do poziomu najniższego od października 2014 r.

Po ponad połowie sezonu wyników w USA dane zebrane przez agencję Bloomberg pokazują, że 77 proc. spółek z indeksu S&P 500, które do tej pory opublikowały raporty, przebiło oczekiwania dotyczące zysku, jednak mniej niż połowa wypracowała przychody większe niż prognozowano. Analitycy szacują, że zyski spółek z indeksu spadły o 4,5 proc. w IV kwartale.

We wtorek publikację wyników planują Coca-Cola, Viacom, Walt Disney, a w środę Time Warner, Cisco Systems, Tesla i Twitter.

db96i9u

Podziel się opinią

Share
db96i9u
db96i9u