Trwa ładowanie...
dl2g0yk
dl2g0yk

MON: wkrótce zawarcie umów na niszczyciele i patrolowiec

Wkrótce zostaną podpisane umowy na dostawę trzech niszczycieli min i dokończenie prac nad okrętem patrolowym; prace wykonają polskie konsorcja - powiedział w poniedziałek odpowiadający w MON za uzbrojenie i modernizację wiceminister Waldemar Skrzypczak.
Share
dl2g0yk

"W najbliższych dniach zostaną zawarte umowy na trzy niszczyciele min Kormoran 2 i dokończenie prac nad okrętem patrolowym Ślązak" - powiedział PAP Skrzypczak. Ślązak to okręt pierwotnie budowany od 2001 r. jako wielozadaniowa korweta Gawron. W lutym ub. r. rząd zdecydował przerwać program korwety. Po rozmowach z Marynarką Wojenną i przemysłem stoczniowym zdecydowano, że jednostka, której kadłub był gotowy, zostanie dokończona, ale jako patrolowiec.

Skrzypczak podkreślił, że oba projekty wykonają polskie konsorcja. Liderem konsorcjum budującego Ślązaka jest Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni; w programie Kormoran 2 wiodącym podmiotem jest Stocznia Remontowa Shipbuilding z Gdańska.

Pierwszy z niszczycieli min ma być dostarczony pod koniec 2016 r.; w tym samym roku ma zostać zwodowany Ślązak.

dl2g0yk

Wysokość kontraktu i szczegóły dostaw mają zostać ogłoszone po ostatecznej akceptacji umowy przez MON.

Zakup niszczycieli min i patrolowców to część programu modernizacji technicznej polskich sił zbrojnych do roku 2022. Według przedstawionych w ubiegłym roku założeń roczne nakłady na rozwój MW mają się utrzymać na poziomie ok. 900 mln zł rocznie. Program przewiduje również zamówienie trzech okrętów podwodnych; w tej sprawie trwa dialog techniczny z producentami, z których MON może wybrać dostawcę.

dl2g0yk

Podziel się opinią

Share
dl2g0yk
dl2g0yk