MON ws. reformy systemu kierowania i dowodzenia (komunikat)

...

05.11.2012 17:32

05.11. Warszawa - MON informuje:

W środę, 31 października br. minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak skierował do Komitetu Stałego Rady Ministrów projekt założeń do Ustawy o zmianie ustawy o Urzędzie Ministra Obrony Narodowej oraz niektórych innych ustaw.

Prace nad projektem zmian w ustawie były realizacją wytycznych, które zostały określone przez Zwierzchnika Sił Zbrojnych, Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Głównych kierunkach rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2013-2022.

Projektowane zmiany, opracowane w Ministerstwie Obrony Narodowej przy współpracy Biura Bezpieczeństwa Narodowego, były 3 kwietnia br. przedmiotem posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

W tej sprawie odbyło się także spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego i premiera Donalda Tuska. Premier zapowiedział podjęcie przez Radę Ministrów dalszych prac legislacyjnych i skierowanie stosownych projektów do Sejmu.

Następnie odbyły się konsultacje wewnątrzresortowe w MON, po czym 27 lipca minister Tomasz Siemoniak podpisał projekt założeń do Ustawy o zmianie ustawy o Urzędzie Ministra Obrony Narodowej oraz niektórych innych ustaw i skierował go do konsultacji międzyresortowych i społecznych.

Projekt założeń był przedmiotem konsultacji społecznych m.in. z Konwentem Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych Wojska Polskiego, Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym Pracowników Wojska, Zarządem Głównym Związku Zawodowego Militaria, Stowarzyszeniem Niezależne Forum o Wojsku i Radą Służby Cywilnej.

Po zakończeniu etapu konsultacji społecznych 3 października br. odbyła się międzyresortowa konferencja uzgodnieniowa, zaś w ubiegłym tygodniu projekt założeń do Ustawy o zmianie ustawy o Urzędzie Ministra Obrony Narodowej oraz niektórych innych ustaw został skierowany do Komitetu Stałego RM celem dalszego procedowania.


Celem projektowanej nowelizacji jest usprawnienie systemu strategicznego kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi oraz dostosowanie go do nowoczesnych tendencji tworzenia połączonych organów dowodzenia, odpowiedzialnych za funkcjonalne kierowanie jednocześnie formacjami z różnych rodzajów Sił Zbrojnych. Szczególnie istotne jest, iż zmiany te zapewniają także należyte warunki organizacyjne do przygotowania dowództw na potrzeby wojennego systemu dowodzenia Siłami Zbrojnymi, z uwzględnieniem potrzeb dowodzenia w układzie narodowym, sojuszniczym i koalicyjnym.

Projektowana reforma obejmuje rozdzielenie funkcji planistycznych, dowodzenia ogólnego i dowodzenia operacyjnego Siłami Zbrojnymi. W rezultacie Sztab Generalny Wojska Polskiego zostanie przekształcony w organ planowania, doradztwa strategicznego i nadzoru, a obecne organy dowodzenia zostaną zintegrowane w dwa dowództwa strategiczne - jedno odpowiedzialne za ogólne dowodzenie wojskami (Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej) i drugie - odpowiadające za dowodzenie operacyjne - w czasie wojen, kryzysów i dowodzenie wojskami poszczególnych rodzajów Sił Zbrojnych wydzielonymi do zagranicznych misji pokojowych (Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych). W efekcie wprowadzonych zmian za planowanie strategicznego użycia sił zbrojnych, doradztwo strategiczne oraz nadzór strategiczny odpowiadałby Szef Sztabu Generalnego WP, za dowodzenie ogólne - Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, a za dowodzenie operacyjne - Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.

Z uwagi na rozdzielenie funkcji planowania strategicznego, dowodzenia ogólnego oraz dowodzenia operacyjnego, kierowanie całokształtem działalności Sił Zbrojnych Minister Obrony Narodowej będzie realizował poprzez Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Natomiast Szef Sztabu Generalnego WP będzie jego organem pomocniczym w tych sprawach.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)