MON ws. sytuacji kadrowej w Siłach Zbrojnych (komunikat)
...
11.12.2011 | aktual.: 12.12.2011 07:08
11.12. Warszawa - MON informuje:
W nawiązaniu do dzisiejszej depeszy Polskiej Agencji Prasowej informuję, że we wrześniu br. decyzją ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka został powołany specjalny zespół, który miał przeanalizować sytuację kadrową w Siłach Zbrojnych RP. Zadanie to traktowane było i jest jako jeden z priorytetów MON. Temat poruszany był już w mediach w ostatnich miesiącach.
Większość wypowiedzeń - o których mowa w informacji przekazywanej przez media - zostało złożonych przez żołnierzy zawodowych już wcześniej niż w sierpniu br. Fala decyzji o zwolnieniach rozpoczęła się w czerwcu - 841, lipcu - 882 i sierpniu - 1048. Faktem jest, że żołnierze posiadający uprawnienia emerytalne składają wypowiedzenia, w takim terminie, aby odejść do 28 lutego następnego roku. Jest to korzystne z uwagi na waloryzacje emerytur. Mając na względzie półroczny okres wypowiedzenia ze służby, to sierpień był miesiącem, w którym podjęto najwięcej decyzji. Jak widać, sierpniowe decyzje o zwolnieniach, nie mają związku z objęciem przez ministra urzędu. Warto zaznaczyć, że we wrześniu wydano tylko 275 decyzji o odejściu z wojska, co ewidentnie wskazuje na aspekt waloryzacji emerytur i 6 miesięczny okres wypowiedzenia.
Z naszych analiz wynika, że powody zwiększonej liczby wypowiedzeń ze służby, są bardzo zróżnicowane. Jednym z istotnych czynników jest wskaźnik finansowy, a następnie prowadzona restrukturyzacja sił zbrojnych, która pociąga za sobą m.in. zmiany etatów, konieczność przeprowadzek oraz brak etatów odpowiadających stopniom żołnierzy w tej samej jednostce lub garnizonie.
Należy dodać, że premier w expose wygłoszonym 18 listopada br. w Sejmie RP, zaznaczył ważną rolę armii i konieczność podwyższenia uposażeń dla żołnierzy. Podczas swojego wystąpienia mówił m.in. o podwyżce dla każdego żołnierza o 300 zł od 1 lipca 2012 r.
Dodam, że w planach są także inne działania mające na celu motywowanie do pozostawania w służbie. Rozważane jest m.in. zwiększenie żołnierzom dodatków motywacyjnych i za wysługę lat.
Ponadto informuję, że prace mające na celu przygotowanie projektu nowych zasad odchodzenia żołnierzy i funkcjonariuszy na emerytury i renty nie będą dotyczyły obecnie służących żołnierzy. Znowelizowane ustawy, po przyjęciu przez Parlament i podpisaniu przez Prezydenta RP będą dotyczyć wyłącznie tych, którzy rozpoczną służbę z chwilą wejścia w życie nowych przepisów.
Na uwagę zasługuje również fakt rosnącego zainteresowania młodych ludzi wstąpieniem do wojska oraz edukacją w uczelniach wojskowych.
Rzecznik prasowy MON Jacek Sońta
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ mok/