Trwa ładowanie...
d1mzxc0

MON ws. uroczystości z okazji 74. rocznicy agresji ZSRR na Polskę (komunikat)

...
Share
d1mzxc0

16.09. Warszawa - MON informuje:

We wtorek, 17 września 2013 r. minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak weźmie udział w uroczystościach z okazji 74. rocznicy agresji ZSRR na Polskę przed Pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie.

Tegoroczne uroczystości rozpoczną się o godzinie 17.00 odegraniem hymnu Rzeczypospolitej Polskiej oraz sygnału "baczność" na Skwerze Matki Sybiraczki w Warszawie.

d1mzxc0

Podczas obchodów zostaną wręczone odznaczenia dla członków Związku Sybiraków, jak również zostanie odmówiona modlitwa ekumeniczna za poległych i pomordowanych, po której nastąpi odczytanie apelu poległych zakończone salwą honorową.

Uroczystości na Skwerze Matki Sybiraczki zakończą się złożeniem wieńców i wiązanek oraz odśpiewaniem "Marszu Sybiraków". Kontynuacją obchodów 74. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę będzie msza święta w Katedrze Polowej, która zostanie odprawiona tego samego dnia o godz. 18.30.


17 września 1939 roku Armia Czerwona bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny wkroczyła na teren II Rzeczpospolitej. Napaść na Polskę była częścią tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja.

d1mzxc0

Po dokonaniu przez ZSRR napaści na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków; około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d1mzxc0

Podziel się opinią

Share
d1mzxc0
d1mzxc0