Trwa ładowanie...

Moody's: deficyt sektora fin. publ. w Polsce w br. wzrośnie do 4,4 proc. PKB

W ocenie agencji ratingowej Moody's deficyt sektora finansów publicznych w Polsce w 2013 roku wzrośnie do 4,4 proc. PKB z 3,9 proc. odnotowanych w 2012 roku. Przyszły rok przyniesie zaś obniżenie deficytu do poziomu 3,8 proc.

Share
Moody's: deficyt sektora fin. publ. w Polsce w br. wzrośnie do 4,4 proc. PKBŹródło: Jupiterimages
d2judo0

"Rewidujemy nasze prognozy odnośnie deficytu general government i długu w latach 2013 i 2014. Spodziewamy się, że nierównowaga fiskalna rozszerzy się do 4,4 proc. PKB w 2013 roku wobec celu rządu na poziomie 3,5 proc. PKB. Konsolidacja zostanie wznowiona w 2014 roku wraz z korzystniejszymi warunkami makroekonomicznymi, co pozwoli na sprowadzenie deficytu do 3,8 proc. PKB wobec naszej wcześniejszej prognozy na poziomie 3,3 proc." - napisano w opublikowanym w piątek raporcie agencji ratingowej.

"(...) Nasze wstępne szacunki wskazują, że dług publiczny osiągnie swoje maksimum na poziomie około 57,3 proc. PKB w 2013 roku, przy założeniu braku prefinansowania potrzeb pożyczkowych na 2014 rok. Wskaźniki długu mogą spaść w 2014 roku, ale będzie to zależało przede wszystkim od wyników gospodarki. (...) Wskaźniki są zgodne z ratingami w kategorii A" - dodają.

Rewizja prognoz Moody's podyktowana jest ogłoszoną przez rząd nowelizacją budżetu.

d2judo0

We wtorek premier Donald Tusk zapowiedział, że w sierpniu zostanie przedstawiona nowelizacja tegorocznego budżetu. W świetle ubytku w dochodach budżetowych na poziomie 24 mld zł planowane jest zwiększenie deficytu budżetowego o 16 mld zł. Cięcia w resortach mają wynieść ok. 8,5-8,6 mld zł. Dodatkowo, aby znowelizować ustawę budżetową, rząd zdecydował się na nowelizację ustawy o finansach publicznych i zawieszenie na dwa lata 50-proc. progu ostrożnościowego dotyczącego relacji długu publicznego do PKB.

Analitycy Moody's podtrzymali również swoją wcześniejszą opinię, że nowelizacja budżetu nie zmienia średnioterminowych perspektyw polskiego ratingu oraz jego stabilnej perspektywy.

W swoich prognozach Moody's założył tegoroczny wzrost PKB o 1,4 proc., a w 2013 roku o 2,5 proc., deficyt general government odpowiednio 4,4 proc. PKB oraz 3,8 proc. PKB, a dług general government 57,3 proc. PKB i 56,9 proc. PKB.

d2judo0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2judo0
d2judo0