Trwa ładowanie...
d1u8l49

Morawiecki: Sytuacja zewnętrzna wpłynęła na tempo wzrostu PKB w III kw

Warszawa, 16.11.2016 (ISBnews) - Otoczenie zewnętrze - czyli spadek dynamiki wzrostu PKB w poszczególnych krajach UE w III kw. br, głównie w Niemczech, oraz zakończenie perspektywy unijnej - miały znaczący wpływ na opublikowany wczoraj szybki szacunek wzrostu PKB w Polsce za III kw. na poziomie 2,5% r/r, wynika z wypowiedzi wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego.

Share
d1u8l49

"Po pierwsze, jak rozejrzymy się wokół nas ponad 20 krajów UE zaliczyła słaby wynik wzrostu PKB za III kw. m.in. Czesi, Niemcy. My jesteśmy gospodarką otwartą, co przełożyło się na nas" - powiedział Morawiecki podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju.

"Druga przyczyna - luka między poszczególnymi perspektywami unijnymi - jedna się skończyła. Niewiele było projektów, gdy rok temu weszliśmy do rządu - opiewały one na 1 mld zł, a obecnie 50 mld zł, co się przełoży na przyszłe inwestycje w przyszłym roku, nie mam co do tego wątpliwości" - dodał wicepremier.

Według niego, inwestycje "na pewno" odbiją w II-III kw. 2017 r.

d1u8l49

Wskazał ponadto, komentując wynik PKB za III kw. PKB, że strefa euro spowalnia, co się mocno przekłada na polską gospodarkę. Dodatkowo ważną rolę odgrywa obecna niepewność międzynarodowa.

"Istnieją ryzyka wokół nas, a przedsiębiorcy nie lubią niepewności - a tych niepewności jest dużo, m.in. kryzys na Ukrainie, kryzys bankowy we Włoszech, niepewność związana z wyborem prezydenta USA i to odbija się na PKB [w Polsce], ale to spowolnienie jest przejściowe. Ale też w IV kwartale może też dojść do powtórki takiego spowolnienia" - podkreślił Morawiecki.

Wicepremier zwrócił również uwagę na bardzo istotny wpływ bazy z zeszłego roku na dynamikę PKB w III kw. br.

"Wysoka baza zeszłego roku to kolejny komponent wpływu na PKB za III kw. W końcówce budżetu unijnego w zeszłym roku gwałtownie samorządy wydawały pieniądze, co przełożyło się na wysoki wzrost gospodarczy. [...] Baza zeszłego roku jest bardzo wysoka i te 2,5% PKB [za III kw. br.] nie dziwi" - dodał.

d1u8l49

Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), Produkt Krajowy Brutto (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) wzrósł o 2,5% r/r w III kw. 2016 r. wobec 3,1% wzrostu w poprzednim kwartale.

W III kw. 2016 r. PKB wyrównany sezonowo w cenach stałych zwiększył się realnie o 0,2% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 2,1%, podał również GUS.

(ISBnews)

d1u8l49

Podziel się opinią

Share
d1u8l49
d1u8l49