Trwa ładowanie...
d1w9tq5
14-02-2017 14:11

Morawiecki: Zmiany w OFE zostaną wdrożone w 2018 r.

Warszawa, 14.02.2017 (ISBnews) - Prace nad konkretnymi zmianami w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) ma rozpocząć W najbliższych miesiącach resort rozwoju wraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i ministerstwem rodziny, wynika z wypowiedzi wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Zmiany miałby zostać wdrożone w 2018 r. 

d1w9tq5
d1w9tq5

"W kontekście OFE, prace analityczne trwają od kilku miesięcy. W najbliższych kilku miesiącach przystąpimy do pracy wraz z ZUS, minister Rafalską i ministerstwem rodziny nad pracami konkretyzującymi zmiany w OFE w taki sposób, żeby były one zgodne z naszymi pierwotnymi założeniami" - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

"75% umownie - te wszystkie środki, które są zainwestowane w akcje, [chcemy] żeby były nadal inwestowane w dużo bardziej rozsądny sposób z punktu widzenia profilu inwestycyjnego i ryzyka przyszłego emeryta, a pozostałe 25% - żeby były zarządzane w ramach Polskiego Funduszu Rozwoju i FRD, z uwzględnienie kapitału na rzecz przyszłych emerytów. Planujemy to wdrożyć w 2018 roku" - dodał wicepremier.

Wcześniej, 22 grudnia ub. r. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów (KERM) zarekomendował przyjęcie Informacji Rady Ministrów dla Sejmu o skutkach obowiązywania ustaw dotyczących funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych wraz z propozycjami zmian. Zgodnie z rekomendacjami dokumentu, 25% środków zgromadzonych w OFE ma zostać przekazanych do Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD), a 75% aktywów na indywidualne konta emerytalne w ramach III filaru.

MF w komunikacie wskazał wtedy, że powyższa koncepcja wychodzi naprzeciw konieczności przebudowy modelu funkcjonowania OFE oraz wzmocnienia powszechnych emerytalnych programów kapitałowych, które to działania zostały wskazane w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz rozwinięte w Programie Budowy Kapitału.

(ISBnews)

d1w9tq5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w9tq5