Trwa ładowanie...
d172xpt

MRiRW ws. spotkania ministrów rolnictwa Polski i Rosji w Moskwie (komunikat)

...

d172xpt
d172xpt

10.10. Warszawa - MRiRW informuje:

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba spotkał się, wczoraj po południu w Moskwie, z ministrem rolnictwa Federacji Rosyjskiej Nikołajem Wasyliewiczem Fiodorowem. Wizyta odbyła się na zaproszenie ministra Fiodorowa z okazji targów "Złota Jesień". Spotkanie ministrów przebiegało w bardzo dobrej i konstruktywnej atmosferze.

W spotkaniu, ze strony rosyjskiej, uczestniczył również szef Federacyjnej Służby ds. Weterynaryjnych i Fitosanitarnych Siergiej Dankwert.

Minister Stanisław Kalemba wyraził zadowolenie z dobrego rozwoju współpracy handlowej z Federacją Rosyjską. Pozytywnie też ocenił bieżącą współpracę polskich i rosyjskich służb weterynaryjnych i sanitarnych. Podkreślił też potrzebę szybkiego wyjaśniania zgłaszanych zastrzeżeń jakościowych, po obydwu stronach. Wskazał na przypadek zakładów Wierzejki przedstawiając efekty przeprowadzonych wyjaśnień w tej sprawie i poprosił ministra Fiodorowa o szybką zgodę na wznowienie eksportu produktów z tego zakładu na rynek rosyjski.

d172xpt

Minister Siergiej Dankwert przyznał, że był okres napięcia między naszymi krajami, ale podkreślił też, że bezpośrednie spotkania ministrów są lepszą formą dialogu niż kontakty w ramach UE.

S. Dankwert zaproponował wyjaśnienie spraw bieżących, dotyczących handlu w bezpośrednich kontaktach odpowiednich służb weterynaryjnych i sanitarnych w ramach Grupy Roboczej. Najbliższe spotkanie tej grupy ustalono na listopad br.

Podczas rozmów ministrowie ustalili, że rok 2015 będzie "Rokiem Polski w Rosji" oraz "Rokiem Rosji w Polsce". Minister Stanisław Kalemba zaproponował, by Federacja Rosyjska była krajem partnerskim w czasie Polagry 2015r.

Minister Fiodorow podziękował ministrowi Kalembie za wspólny projekt dotyczący rozwoju rynków hurtowych w Rosji. Rozmówcy ustalili dalszą współpracę ekspertów w tym zakresie.

d172xpt

Minister N. Fiodorow złożył ministrowi Kalembie propozycję by Polska była krajem partnerskim na targach "Złota Jesień w 2015 r.".

Podczas targów "Złota Jesień" Minister S. Kalemba spotkał się z wicepremierem Republiki Baszkortostanu oraz ministrem rolnictwa N. Kowalenko.

W trakcie spotkania ustalono kierunki dalszej współpracy naukowo-technicznej w zakresie rozwoju rynków hurtowych w tej Republice. Minister S Kalemba odwiedził też polskie stoisko firmy Biofaktor - producenta leków weterynaryjnych i eksportera tych produktów na rynki rosyjskie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

d172xpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d172xpt