Trwa ładowanie...
ddx6mpc
ddx6mpc

MŚ i MRiRW zapowiadają zwiększenie odstrzału dzików na Podlasiu (krótka)

Resorty środowiska i rolnictwa chcą zintensyfikować polowania na dziki w woj. podlaskim. Na dziki będzie można polować przez cały rok. Kupionych ma być też więcej chłodni do ich przechowywania na czas badania w kierunku wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Share
ddx6mpc

Minister środowiska Maciej Grabowski poinformował na czwartkowym wspólnym briefingu prasowym z wiceministrem rolnictwa Tadeuszem Nalewajkiem, że ze względu m.in. na występowanie wirusa afrykańskiego pomoru świń na Podlasiu jak i zwiększenie populacji dzików na Podlasiu, zostanie przyspieszony i zintensyfikowany odstrzał tych zwierząt.

"Wprowadzony zostanie odstrzał zastępczy w tych obwodach, w których roczne plany nie są realizowane i nie zapewniają zmniejszenia liczby dzików" - powiedział. Odstrzelonych ma zostać blisko 14 tys. dzików. Do tej pory na Podlasiu upolowanych zostało ponad 4 tys. sztuk tych zwierząt.

Dodał, że w najbliższych dniach zostanie zmienione rozporządzenie dot. sposobu polowań, co ma pozwolić na to, iż do dzików będzie można strzelać przez cały rok, także do loch.

ddx6mpc

Nalewajk poinformował, że resort rolnictwa zmieni rozporządzenie, które pozwoli na zbiorowe polowania na terenach, na których dotychczas nie można było ich prowadzić ze względu na afrykański pomór świń. ASF wykryto w 19 przypadkach. Szesnaście dotyczyło występowania tego wirusa u dzików, dwa u świń hodowlanych.

Wcześniej w resorcie środowiska odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział m.in. minister środowiska, wiceminister rolnictwa, dyrektor generalny Lasów Państwowych, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii oraz wojewoda podlaski.

ddx6mpc

Podziel się opinią

Share
ddx6mpc
ddx6mpc