MS: spotkanie z koordynatorami ds. mediacji (komunikat)
...
03.03.2011 17:19
03.03. Warszawa - Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:
Zwrócenie uwagi na pozasądowe sposoby rozwiązywania sporów oraz zachęcenie do szerszego ich stosowania - to główny cel kampanii informacyjnej "Masz prawo do mediacji", jaką w ostatni poniedziałek rozpoczęło Ministerstwo Sprawiedliwości.
Dzisiaj Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski spotkał się z koordynatorami ds. mediacji. Aktualnie jest ich 91.
- Rozwój mediacji nie nastąpi bez aktywnego udziału praktyków wymiaru sprawiedliwości, w tym sędziów, spośród których koordynatorzy pełnią szczególną rolę - powiedział w trakcie spotkania Minister Krzysztof Kwiatkowski. - Mimo obciążenia pracą, sędziowie i inne osoby, które zostały koordynatorami ds. mediacji znajdują czas i energię, żeby podejmować działania służące rozwojowi mediacji - dodał.
Minister zapewnił, że rola sieci koordynatorów ds. mediacji jest dla Ministerstwa Sprawiedliwości bardzo ważna. Koordynatorzy są łącznikami pomiędzy sędziami i mediatorami, organizacjami pozarządowymi trudniącymi się działaniami na rzecz mediacji i innych metod ADR a Ministerstwem Sprawiedliwości.
- Bardzo ważny jest również element budowy wzajemnego zaufania pomiędzy sędziami a mediatorami, poprzez podniesienie standardów pracy mediatora w zakresie jakości i fachowości usług mediacyjnych. Zachęci to sędziów do częstszego korzystania z pomocy mediatorów. Należy także podjąć działania, aby zlikwidować tzw. "białe plamy mediacji", czyli miejsca gdzie brak mediatorów, co uniemożliwia rozwój mediacji na tym terenie - powiedział Krzysztof Kwiatkowski.
W 2010 r. w porównaniu z 2009 r. można zaobserwować znaczny wzrost liczby mediacji. W sprawach rodzinnych - o prawie 42 proc., w sprawach cywilnych - o ponad 36%, gospodarczych - o prawie 65 proc., nieletnich - o ponad 18 proc.
- Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę liczby bezwzględne, to nadal liczba postępowań mediacyjnych jest niezadowalająca - powiedział Krzysztof Kwiatkowski. - Ze szczególnie trudną sytuacją mamy do czynienia w przypadku spraw karnych - dodał.
Minister zwrócił się do koordynatorów z prośbą o wypracowanie dobrych praktyk mediacyjnych i metodologii pracy z mediacją. Zwrócił uwagę m.in. na inicjatywę Sądu Okręgowego w Płocku jako dobrego przykładu upowszechniania mediacji w praktyce wymiaru sprawiedliwości (opracowanie informacji o postępowaniu mediacyjnym w sprawach karnych, nieletnich, cywilnych oraz załączanie tej informacji do zawiadomień i wezwań wysyłanych do stron postępowania) oraz inicjatywę notariuszy z Okręgowej izby Notarialnej w Łodzi (powołanie Notarialnego Ośrodka Mediacji przy łódzkiej Izbie).
- Chciałbym wyrazić pełne poparcie dla pomysłów wspólnych działań podejmowanych przez sądy, samorządy prawnicze, organizacje pozarządowe oraz uczelnie wyższe w zakresie promowania mediacji - powiedział Minister.
Krzysztof Kwiatkowski podziękował także apelacjom lubelskiej i łódzkiej za powołanie na szczeblu Sądu Okręgowego w Kaliszu, we wszystkich siedmiu sądach rejonowych koordynatorów ds. mediacji, w Sadzie okręgowym w Łodzi dodatkowo powołanie koordynatorów ds. mediacji w pionach karnym, rodzinnym, cywilnym i gospodarczym, zaś w Sądzie Okręgowym w Lublinie powołanie koordynatorów ds. mediacji we wszystkich 12 sądach rejonowych.
Koordynatorzy ds. mediacji powoływani są przez prezesów sądów różnych szczebli.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ mick/