Trwa ładowanie...
gaz
15-01-2014 13:30

MŚ: wkrótce porozumienie ws. przepisów łupkowych

Porozumienie ws. ostatecznego kształtu reguł na rynku poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania gazu m.in z łupków, możliwe jest wkrótce - ocenia po środowym spotkaniu z branżą wydobywczą resort środowiska.

MŚ: wkrótce porozumienie ws. przepisów łupkowychŹródło: AFP
d1f5gdu
d1f5gdu

Rzecznik prasowy ministerstwa Paweł Mikusek poinformował PAP, że Główny Geolog Kraju Sławomir Brodziński spotkał się z przedstawicielami inwestorów i ekspertów z branży wydobywczej.

Mikusek dodał, że podczas spotkania poruszono m.in. kwestię udzielania koncesji, w tym ustanowienia jednej koncesji na prace poszukiwawcze, rozpoznawcze i wydobywcze przy jednoczesnej możliwości zwolnienia niektórych prac poszukiwawczych (np. geofizycznych) z wymogu uzyskania koncesji.

- Dyskutowano także nad możliwością wprowadzenia procedury "open door", przy przyznawaniu koncesji na wniosek firm, przy pozostawieniu alternatywnego trybu przetargowego przy udzielaniu koncesji z urzędu. Katalog sytuacji wyjątkowych, w których istnieje możliwość odstąpienia od przetargów, powinien być zgodny z analogiczną listą wymienioną w dyrektywie węglowodorowej - powiedział rzecznik.

Zdaniem resortu, zbliżeniu uległy stanowiska rządu i inwestorów ws. harmonogramu robót i ustalenia okresu wyłączności na informację geologiczną. - Z jednej strony przepisy muszą umożliwiać inwestorom swobodę działania, z drugiej zachęcać do prowadzenia intensywnych prac i wywiązywania się przedstawionych harmonogramów - zauważył Mikusek.

Na spotkaniu z inwestorami, Brodziński podkreślił, że chce jak najszybciej zakończyć prace nad nowelizacją Prawa geologicznego i górniczego. Główny Geolog Kraju dodał także, że chce zbudować przyjazne otoczenie prawne, które pozwoli zachęcić inwestorów do większej aktywności w Polsce.

d1f5gdu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1f5gdu

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj