MS ws. spotkania K.Kwiatkowskiego z żoną Alesia Bialackiego (komunikat)
...
24.08.2011 | aktual.: 24.08.2011 10:53
24.08. Warszawa - MS informuje:
- Polska swoimi działaniami wielokrotnie udowadniała zaangażowanie w walkę o prawa białoruskich opozycjonistów. Tym bardziej chciałbym wyrazić żal za to, że to polska prokuratura przekazała białoruskim władzom informacje o polskim prywatnym koncie Alesia Bialackiego - powiedział dzisiaj Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w trakcie spotkania z żoną Bialackiego - Natalią.
Do spotkania doszło w gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości.
Aleksandr Bialacki to białoruski działacz społeczny, obrońca praw człowieka, polityk oraz szef Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiosna". 4 sierpnia 2011 r. został aresztowany przez białoruskie władze. Grozi mu do 7 lat pozbawienia wolności.
W trakcie spotkania Minister poinformował Natalię Bialacką o tym, że aktualnie trwa kwerenda spraw sądowych pod kontem rozpatrywanych tam wniosków o pomoc prawną dla Białorusi.
- Z naszej kontroli wynika, że w ostatnich latach polskie sądy nie przekazywały władzom Białorusi danych dotyczących opozycjonistów - powiedział Krzysztof Kwiatkowski. - Mimo to, rozważam zawieszenie polsko-białoruskiego Porozumienia o bezpośrednim porozumiewaniu się sądów w zakresie pomocy prawnej - dodał Minister Sprawiedliwości.
Krzysztof Kwiatkowski rozważa zawieszenie wspomnianego Porozumienia w zakresie decentralizacji obrotu prawnego w sprawach karnych. Wszelkie decyzje w tej sprawie zostaną podjęte w najbliższych dniach.
W przypadku ewentualnego zawieszenia Porozumienia (w zakresie spraw karnych), białoruskie sądy w sprawach karnych komunikowałyby się z polskimi sądami za pośrednictwem Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od Porozumienia każda ze stron może odstąpić jednostronnym oświadczeniem woli.
- Na etapie postępowań sądowych jest mniej możliwości do nadużyć niż podczas postępowań prokuratorskich - powiedział Minister.
Krzysztof Kwiatkowski przypomniał także, że na początku 2010 r., kiedy sprawował jeszcze urząd Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego do wszystkich prokuratur w Polsce skierował zalecenia, w których zwrócił uwagę, by prokuratorzy ze szczególną uwagą analizowali każdy wniosek białoruskiej prokuratury.
W trakcie spotkania rozmawiano również na temat wspólnego listu ministrów sprawiedliwości krajów Unii Europejskiej, jaki w ubiegłym tygodniu trafił już do białoruskiego ministra sprawiedliwości.
- Sprzeciwiamy się w nim prześladowaniu białoruskich adwokatów. Nie ma zgody na to, co dzieje się na Białorusi - zaznaczył wyraźnie Minister Sprawiedliwości RP.
List podpisali Minister Sprawiedliwości RP - Krzysztof Kwiatkowski, a także ministrowie sprawiedliwości Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Czech, Danii, Finlandii, Węgier, Holandii, Rumunii, Słowacji i Szwecji.
Minister Sprawiedliwości poinformował również Natalię Bialacką o ustaleniach poczynionych w trakcie jego wczorajszego spotkania z litewskim ministrem sprawiedliwości. Krzysztof Kwiatkowski oraz Remigijus Simasius podjęli decyzję o bieżącej współpracy i wypracowaniu mechanizmów, dotyczących realizowania białoruskich wniosków o pomoc prawną.
W ostatnim czasie litewskie Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało władzom Białorusi dane dotyczące opozycjonistów.
- Wymiana informacji pomiędzy naszymi resortami ma zapobiec takim sytuacjom w przyszłości - powiedział Krzysztof Kwiatkowski.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ akuc/