MSP chce, by PGNiG wykonywało średnio 50 odwiertów rocznie

04.04. Warszawa (PAP) - Resort skarbu chce, by PGNiG docelowo wykonywało średnio około 50 odwiertów rocznie i zwiększyło roczne wydobycie gazu do 6-7 mld m sześc. z 4,4 mld m...

04.04. Warszawa (PAP) - Resort skarbu chce, by PGNiG docelowo wykonywało średnio około 50 odwiertów rocznie i zwiększyło roczne wydobycie gazu do 6-7 mld m sześc. z 4,4 mld m sześc. obecnie - poinformował minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Gazowa firma ma w planach na ten wykonanie 33 odwiertów, ale prezes PGNiG zapowiada, że jeśli wiercenia przebiegną sprawnie, może być ich więcej.

"Wydobycie to jedno z kluczowych zadań PGNiG. Obecnie poziom wydobycia wynosi 4,4 mld m sześc. gazu. Chcemy, by docelowo produkcja wzrosła co najmniej o kolejne 2 mld m sześc." - powiedział Budzanowski podczas posiedzenia komisji sejmowej.

"Chcemy, by spółka wydawała 1-2 mld zł rocznie na rozwój upstreamu i doszła do średnio 50 odwiertów w skali roku. To cel ambitny, ale bez wierceń nie można myśleć o zwiększeniu wydobycia gazu na terenie Polski" - dodał.

PGNiG zaplanował na ten rok wykonanie 33 odwiertów - 20 w poszukiwaniu gazu konwencjonalnego i 13 w poszukiwaniu gazu łupkowego. Tegoroczne wydatki firmy na segment upstreamu mają wynieść 2,4 mld zł.

"Mamy przygotowaną listę kilkunastu odwiertów rezerwowych. Jeśli wykonanie 33 otworów przebiegnie sprawnie i będziemy mieli środki finansowe, będzie możliwość uruchomienia kolejnych odwiertów" - powiedziała na komisji Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PGNiG.

Minister skarbu poinformował, że jeśli prace prowadzone będą przez PGNiG w dobrym tempie i potwierdzony zostanie przepływ gazu na Pomorzu, uruchomienie pierwszej produkcji gazu z łupków w 2015 roku będzie "absolutnie możliwe".

"Zależy nam na tym, by do 2019 r., gdy renegocjowany będzie kontrakt jamalski, Polska była przygotowana do rozmów. Musi być uruchomiony ambitny program wydobywczy, by roczny poziom wydobycia w spółce sięgnął 6-7 mld m sześc. gazu" - powiedział. (PAP)

morb/ ana/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)