MSP: debiut Banku Pocztowego możliwy w 2015 r., a Poczty Polskiej w 2016 r.

Resort skarbu liczy, że w tym roku dojdzie do giełdowego debiutu Banku Pocztowego, a w 2016 r. Poczty Polskiej - mówił w poniedziałek w Rzeszowie minister skarbu Włodzimierz Karpiński podczas konferencji z okazji 25-lecia reform gospodarczych w Polsce.

"Przed nami kolejne debiuty spółek Skarbu Państwa. W miniony piątek akcjonariusze Banku Pocztowego - Poczta Polska i PKO BP - zadeklarowali, że dołożą wszelkich starań, by w tym roku akcje banku pojawiły się w publicznym obrocie. Ministerstwo Skarbu Państwa popiera także plan upublicznienia akcji Poczty Polskiej" - powiedział Karpiński cytowany w komunikacie MSP.

Minister podkreślił, że konsekwentna polityka przekształceń własnościowych znacznie ograniczyła liczbę spółek w nadzorze ministra skarbu Państwa. W latach 2011-2014 zasób skarbu państwa zmniejszył się o 30 proc., a od początku transformacji ustrojowej, liczba podmiotów czynnych spadła o ponad 97 proc. Przychody z prywatyzacji w tych latach stanowiły 18,09 proc. ogółu przychodów uzyskanych z prywatyzacji od początku transformacji. Z kolei z prywatyzacji giełdowej przychody w tym okresie wyniosły 22,1 mld zł.

MSP poinformowało w piątek, że wspiera koncepcję wprowadzenia akcji Banku Pocztowego na warszawską giełdę; dzięki temu spółka zyska kapitał potrzebny do rozwoju. Piątkowe Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Banku Pocztowego zdecydowało o podwyższeniu kapitału banku oraz wprowadzeniu akcji do obrotu na rynku regulowanym.

Obecnie udział PKO BP w kapitale zakładowym Banku Pocztowego wynosi 25,0001 proc. Większościowym akcjonariuszem Banku Pocztowego jest Poczta Polska.

PKO BP podał w piątkowym komunikacie, że oferta w pierwszej kolejności ma służyć pozyskaniu przez Bank Pocztowy kapitału na rozwój. "PKO zakłada, że oferta może objąć także około 1/3 posiadanego przez PKO pakietu akcji Banku Pocztowego" - podkreślił bank i wyraził nadzieję, że "proces IPO (pierwszej oferty publicznej-PAP) zostanie sprawnie przeprowadzony przez Bank Pocztowy jeszcze w tym roku".

Poczta Polska poinformowała z kolei, że jest w końcowej fazie rozmów z resortami skarbu oraz administracji i cyfryzacji w sprawie wejścia na warszawski parkiet.

Karpiński zapowiedział ponadto w poniedziałek w Rzeszowie, że MSP planuje w tym roku dokapitalizować BGK w ramach programu "Inwestycje Polskie". Jak mówił, dokapitalizowanie banku mogłoby się odbywać poprzez sprzedaż poprzez giełdę pakietów akcji PKO BP, PGE i PZU.

Szef resortu skarbu nie chciał ujawnić, jaka mogłaby być konieczna kwota dokapitalizowania. Powiedział, że zależy to od potrzeb inwestycyjnych.

"O konkretnych kwotach będziemy mogli mówić, gdy dokończymy ufunduszowienie PIR (Polskich Inwestycji Rozwojowych - PAP), co powinno nastąpić na przełomie maja i czerwca. Wtedy będziemy mieć większą jasność co do potrzeb inwestycyjnych" - podkreślił Karpiński w rozmowie z dziennikarzami.

Celem programu "Inwestycje Polskie" jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych. Mają one przyczynić się do wzrostu PKB oraz tworzenia nowych miejsc pracy.

We ubiegły wtorek wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk mówił na wspólnej konferencji prasowej z szefem MF Mateuszem Szczurkiem i wiceprzewodniczącym KE Jyrki Katainenem, że Polskie Inwestycje Rozwojowe będą miały nową strukturę; powołane zostaną cztery fundusze, które będą zarządzane przez tę spółkę.

Resort skarbu pracuje nad zmianą struktury Polskich Inwestycji Rozwojowych. "Mówimy o tzw. ufunduszowieniu. Ta zmiana spowoduje, że powstaną cztery nowe fundusze, które będą zarządzane przez PIR" - tłumaczył.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)