Trwa ładowanie...
d2trqdn

MSP potwierdza, że do współpracy przy poszukiwaniach gazu łupkowego mogą dołączyć Tarnów i Orlen

...

d2trqdn
d2trqdn

04.07. Warszawa (PAP) - Minister skarbu Mikołaj Budzanowski potwierdza, że do współpracy w zakresie poszukiwań gazu łupkowego mogłyby dołączyć Azoty Tarnów i PKN Orlen.

Na pytanie, czy prawdziwe są doniesienia medialne wskazujące na możliwe dołączenie do współpracy przy poszukiwaniu gazu łupkowego PKN Orlen i Azotów Tarnów, odpowiedział:

"Jak najbardziej. Liderem w poszukiwaniu gazu z łupków w Polsce jest również PKN Orlen, który posiada osiem koncesji, prowadzi zaawansowane prace i jest zainteresowany strategicznym partnerstwem z innymi spółkami z tego sektora w w Polsce (...). Natomiast chemia jest ogromnym odbiorcą gazu wydobywanego w Polsce. Ponad 2 mld m sześc gazu dziś jest kierowane bezpośrednio do naszych spółek chemicznych".

W środę zostanie podpisane porozumienie między PGNiG, KGHM, Tauronem, Eneą i PGE w sprawie współpracy przy poszukiwaniu gazu z łupków.

d2trqdn

"Porozumienie zakłada docelowe wydatki do kwoty 1,5 mld zł, zależnie od intensyfikacji prac. Mowa o budowie trzech kopalń gazu z łupków, które do 2015 r. powinny być gotowe" - powiedział w programie I Polskiego Radia Budzanowski.

Zdaniem ministra konieczne jest skonsolidowanie sił polskich podmiotów, by przyspieszyć proces.

"By odpowiedzieć, jaki jest nasz potencjał wydobywczy, konieczne jest przeprowadzenie kilkudziesięciu odwiertów na koncesjach" - poinformował.

Dodał, że do 2015 roku potencjał ten będzie już znany.

ExxonMobile poinformował niedawno o rezygnacji z poszukiwania gazu z łupków w Polsce.

Minister powiedział, że firma będzie chciała zwrócić swoje koncesje. Dodał, że to szansa dla innych firm na pozyskanie nowych koncesji. (PAP)

morb/ ana/

d2trqdn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2trqdn