Trwa ładowanie...
d18a1xs

MSP sprzedało 10 proc. PGE za blisko 4 mld zł, większość oferty trafiła do krajowych inwestorów

08.10. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało 10 proc. akcji PGE po cenie 21,30 zł za akcję. Łączna kwota transakcji wyniosła blisko 4 mld zł. Znacznie ponad połowę...

Share
d18a1xs

08.10. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało 10 proc. akcji PGE po cenie 21,30 zł za akcję. Łączna kwota transakcji wyniosła blisko 4 mld zł. Znacznie ponad połowę oferty uplasowano wśród polskich inwestorów - poinformował resort skarbu w piątkowym komunikacie.

"Transakcja realizowana była w formule budowania przyspieszonej księgi popytu i wzięli w niej udział inwestorzy finansowi z 22 krajów, z 4 kontynentów" - napisano w komunikacie.

"(...) Rekordem jest też wyjątkowo niskie dyskonto osiągnięte przez Skarb Państwa w transakcjach o podobnej formule. Dyskonto w odniesieniu do ceny zamknięcia z dnia poprzedzającego transakcję wyniosło 5,3 proc. i było jednym z najniższych dyskont osiągniętych przez Skarb Państwa w transakcjach w formule budowania przyspieszonej księgi popytu od czasu rozpoczęcia transformacji ustrojowej" - dodano.

MSP podało, że w transakcji uczestniczyli inwestorzy finansowi z Europy, Azji oraz Ameryki Północnej i Południowej, a budowa księgi zakończyła się nadsubskrypcją.

d18a1xs

Według resortu znacznie ponad połowę oferty uplasowano wśród inwestorów polskich, z których najistotniejszą grupę stanowiły Otwarte Fundusze Emerytalne.

"Tak znaczący udział krajowego kapitału wskazuje na rosnące możliwości polskich rynków kapitałowych. Z kolei międzynarodowe zainteresowanie akcjami największej grupy energetycznej jest przykładem atrakcyjności polskiej gospodarki, a szczególnie sektora energetycznego" - napisano w komunikacie.

Na zamknięciu piątkowej sesji na GPW jedna akcja PGE kosztowała 21,31 zł. (PAP)

seb/ asa/

d18a1xs

Podziel się opinią

Share
d18a1xs
d18a1xs