MSP: Światowe Dni Młodzieży 2016 r. dobrą okazją do promowania Polski (aktl.)
#
dochodzi więcej informacji o przygotowaniach do ŚDM
#
14.05.2015 21:45
14.05. Warszawa (PAP) - Obchody Światowych Dni Młodzieży, które w przyszłym roku odbędą się w Krakowie, to dobra okazja do promowania Polski - uważa wiceminister skarbu państwa Rafał Baniak. W czwartek w siedzibie MSP nad ich organizacją debatowała specjalna grupa robocza.
Jak podało Ministerstwo Skarbu Państwa w czwartkowym komunikacie, spotkanie grupy roboczej ds. obsługi medialnej, promocji oraz ułatwień wizowych na Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) Kraków 2016, odbyło się w czwartek w MŚP.
"Zrealizowane dotychczas zadania, to zwolnienie zarejestrowanych uczestników tego wydarzenia z opłat wizowych, zidentyfikowanie potrzeb kadrowych i proceduralnych w polskich placówkach dyplomatycznych w związku z wydarzeniem, określenie sposobów i dróg promowania polskiej żywności oraz określenie dróg promocji samego wydarzenia w kraju i na świecie" - czytamy w komunikacie. Dodano też, że kolejne spotkanie zespołu odbędzie się w czerwcu.
"Światowe Dni Młodzieży i wizyta papieża Franciszka w Polsce są bardzo dobrą okazją dla promowania Polski na świecie" - uważa wiceminister skarbu państwa i przewodniczący grupy roboczej, Rafał Baniak. Dodał, że o randze wydarzenia świadczy zaangażowanie w to przedsięwzięcie kancelarii premiera, ministerstw skarbu państwa, spraw zagranicznych, kultury oraz partnerów takich jak: Konferencja Episkopatu Polski, Archidiecezja Krakowska, Urząd Miasta Krakowa i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
Z kolei biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej odpowiedzialny za przygotowanie ŚDM Kraków 2016, Damian Muskus, zwrócił uwagę na wielkość wydarzenia, które powoduje wyzwania logistyczne: "Spodziewamy się, że na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa przybędzie około 2,5 mln pielgrzymów, w tym kilkaset tysięcy obcokrajowców. Przy organizacji tak istotnego wydarzenia kluczowa jest dobra współpraca wszystkich zaangażowanych i wsparcie rządu".
Muskus dodał również, że "(...) stronę kościelną cieszy fakt, że przy jednym stole udało się zgromadzić przedstawicieli najważniejszych dla sprawy instytucji publicznych".
Z kolei MSW poinformowało, że Komendanci Państwowej Straży Pożarnej i policji, szef Biura Ochrony Rządu, zastępca komendanta Straży Granicznej oraz szefowie służb z rejonu Małopolski przedstawili wstępne szacunki liczby funkcjonariuszy oraz wyposażenia, potrzebnych do zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom spotkania z papieżem.
Resort zapowiada stworzenie w zespołu odpowiedzialnego za koordynowanie służb zabezpieczających wydarzenia zaplanowane na lipiec przyszłego roku. Prócz ŚDM 2016 będzie to też szczyt NATO w Warszawie oraz kolejna edycja Przystanku Woodstock. W policji, straży pożarnej, BOR i Straży Granicznej mają zostać wyznaczeni koordynatorzy odpowiedzialni za przygotowania do tych imprez.
Główne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży odbędą się pod koniec lipca w Krakowie i Wieliczce. W ich relacjonowaniu wezmą udział m.in. Polska Agencja Prasowa, Katolicka Agencja Informacyjna, Telewizja Polska i Polskie Radio.