Trwa ładowanie...
d2nld8q

MSP ws. wizyty ministra Grada we Francji (komunikat)

...

d2nld8q
d2nld8q

10.03. Warszawa - Biuro Komunikacji Społecznej MSP informuje:

11 marca 2010 r. Aleksander Grad, minister skarbu, odbędzie jednodniową wizytę w Paryżu, podczas której spotka się z francuskimi inwestorami. Minister przedstawi francuskiemu środowisku inwestorskiemu możliwości inwestycyjne ujęte w realizowanym obecnie programie prywatyzacyjnym "Plan Prywatyzacji 2008-2011".

Realizowany od dwóch lat "Plan Prywatyzacji 2008-2011" to pierwszy tak spójny i kompleksowy program prywatyzacyjny w Polsce i jednocześnie jeden z najambitniejszych na świecie. Plan prywatyzacji ma na celu sprywatyzowanie do 2011 roku ponad 800 spółek z udziałem Skarbu Państwa, działających w kilkudziesięciu sektorach polskiej gospodarki. Ma on przynieść łącznie blisko ponad 9 miliardów euro do budżetu państwa, a rok 2010 ma być rekordowym pod względem transakcji prywatyzacyjnych i wpływów z tego tytułu. W sierpniu 2009 r. MSP przedstawiło 54 kluczowe spółki przeznaczone do sprzedaży do końca 2010 r. z takich sektorów jak energetyka, chemia i finanse.

- Polska jest coraz bardziej atrakcyjnym rynkiem dla zagranicznych inwestorów. Jesteśmy świadomi, że po tym jak oparliśmy się kryzysowi gospodarczemu i jako jedyny kraj w Unii Europejskiej uzyskaliśmy w ubiegłym roku wzrost gospodarczy, zagraniczni inwestorzy jeszcze uważniej przyglądają się nam i rozważają ulokowanie swojego kapitału w Polsce - mówi Aleksander Grad, minister Skarbu Państwa. - Francja jest jednym z największych inwestorów zagranicznych w Polsce, czego dowodzi fakt, że aktualnie w naszym kraju jest już ponad 800 firm z francuskim kapitałem. Nie ukrywam, że liczymy na dalszy rozwój współpracy pomiędzy naszymi krajami - dodaje minister Grad.

d2nld8q

W latach 2001-2008 odnotowano 90 proc. wzrost inwestycji francuskich w Polsce. Ich łączna wartość na koniec 2008 roku wyniosła 20 miliardów euro. Ponadto, w latach 1990-2009 Ministerstwo Skarbu Państwa zawarło 35 transakcji sprzedaży udziałów i akcji należących do Skarbu Państwa z inwestorami z Francji o łącznej wartości przekraczającej 6,7 miliarda euro. Z badania CCIFP (Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce) wynika, że Polacy z aprobatą przyjęliby francuskie inwestycje m.in. w następujących sektorach: infrastruktura drogowa, telekomunikacja, sektor spożywczy, infrastruktura kolejowa, nauka czy budownictwo.

Współpraca firm z Polski i Francji dotyczy kluczowych i przyszłościowych sektorów gospodarki. Dla przykładu, pod koniec ubiegłego roku Polska Grupa Energetyczna (PGE)
podpisała z Electricite de France (EdF) memorandum w sprawie rozpoczęcia współpracy w zakresie energii jądrowej. Do największych inwestorów francuskich w Polsce zaliczyć można ponadto takie firmy, jak France Telecom, Casino, Carrefour, Credit Agricole, Societe Generale, Michelin, Lafarge, Saint-Gobain czy Accor.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d2nld8q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nld8q