MSW: Bezpieczny wypoczynek w górach (komunikat)

...

21.01.2013 | aktual.: 21.01.2013 12:53

21.01. Warszawa - MSW informuje:

Podczas zimowego wypoczynku w górach, pamiętajmy o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa i odpowiednim zachowaniu na stoku narciarskim. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych apeluje o ostrożność i rozsądek. Wypoczywając aktywnie w górach, dla naszego bezpieczeństwa, zakładajmy kaski ochronne podczas jazdy na nartach bądź na snowboardzie.

Komunikaty pogodowe o zagrożeniu lawiną

MSW przypomina, że GOPR i TOPR, odpowiedzialne za ratownictwo górskie, zamieszczają na swoich stronach internetowych komunikaty prasowe o warunkach pogodowych oraz aktualnym stopniu zagrożenia lawinowego.

Stopień zagrożenia lawinowego określany jest w ramach pięciostopniowej skali: pierwszy - niski, drugi - umiarkowany, trzeci - znaczny, czwarty - wysoki, piąty - bardzo wysoki. Stopnie zagrożenia lawinowego odpowiadają tzw. europejskiej skali zagrożenia lawinowego.

Numery alarmowe w górach

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe informuje, że osoby poszkodowane mogą uzyskać pomoc w górach, dzwoniąc na numery alarmowe: 601 100 300, a także pod numerem 985. Zgłaszając telefonicznie wypadek zanim się rozłączymy, poczekajmy na potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia. Nigdy nie pozostawiajmy poszkodowanego bez opieki. Starajmy się do momentu przyjazdu ratowników utrzymywać kontakt z poszkodowanym oraz udzielić mu pierwszej pomocy.

Uprawianie sportów zimowych po spożyciu alkoholu jest zabronione

Nieodpowiednie zachowanie na stoku zagraża nam oraz innym osobom, uprawiającym sporty zimowe. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz policja przypominają, że uprawianie sportów zimowych po spożyciu alkoholu jest zabronione. Osoby, które są pod wpływem alkoholu i przebywają na stoku, policja ma prawo ukarać grzywną w drodze mandatu karnego.

Obowiązek jazdy w kaskach

Przypominamy także o tym, że osoby poniżej 16 roku życia mają obowiązek noszenia kasków ochronnych podczas jazdy na nartach bądź uprawiających snowboarding. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych apeluje do wszystkich narciarzy i snowboardzistów, bez względu na wiek, o uprawianie sportów zimowych, wyłącznie w kasku ochronnym. Dzięki temu możemy uchronić się przed wieloma kontuzjami i bezpieczniej spędzić czas na stoku.

Bezpieczeństwo na zorganizowanych terenach narciarskich

Zarządzający zorganizowanym terenem narciarskim odpowiadają za udzielenie pomocy osobom, które uległy wypadkowi lub są narażone na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia na tych terenach. Obowiązek ten spoczywa na zarządzających terenami od 31 grudnia 2011 roku.

- A, B, C - trzy stopnie trudności narciarskich tras zjazdowych, biegowych i nartostrad

Zarządzający zorganizowanym terenem narciarskim ma obowiązek oznaczenia stopnia trudności narciarskiej trasy zjazdowej, biegowej oraz nartostrady. Aktualnie obowiązują trzy stopnie trudności dla narciarskich tras zjazdowych i nartostrad: stopień A oznacza trasę łatwą, stopień B - trudną, a stopień C - bardzo trudną.

Trzy stopnie trudności przypisano także narciarskim trasom biegowym. I tak, stopień A oznacza trasę łatwą, stopniem B oznaczono trasę trudną, a stopień C określa trasę bardzo trudną, z licznymi odcinkami o trudnych podejściach i zjazdach.

Stopień trudności tras narciarskich, biegowych, jak i nartostrad oznacza się także odpowiednim kolorem. Kolorem niebieskim oznaczona jest trasa A, czerwonym trasa B, a czarnym trasa C. Dzięki tym oznaczeniom narciarzom łatwiej wybrać trasę odpowiadającą ich umiejętnościom.

Bezpieczeństwo w górach

Bezpieczeństwo w górach określają przepisy ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ abuj/

Źródło artykułu:PAP
bezpieczeństwoekologiaturystyka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)