Trwa ładowanie...
d238648

MSW: Nowy komendant Straży Granicznej (komunikat)

...
Share
d238648

10.04. Warszawa - MSW informuje:

Premier Donald Tusk na wniosek Jacka Cichockiego, ministra spraw wewnętrznych powołał Dominika Tracza, dotychczasowego komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej na stanowisko komendanta głównego Straży Granicznej. Ze stanowiska został odwołany dotychczasowy komendant główny Leszek Elas. Nowy komendant Straży Granicznej gen. Dominik Tracz ma przejąć obowiązki jutro (11 kwietnia br.).

Dominik Tracz, kierujący Bieszczadzkim Odziałem Straży Granicznej odpowiadał za jedno z najtrudniejszych i największych przejść granicznych z Ukrainą, znajdujące się w Medyce.

d238648

Nowy komendant Straży Granicznej jest m.in. współautorem koncepcji ułatwień dla kibiców przekraczających granicę polsko-ukraińską w trakcie trwania turnieju tzw. zielonych pasów, czyli wspólnych polsko-ukraińskich odpraw granicznych prowadzonych przez służby graniczne i celne. Zielone pasy będą funkcjonowały na czas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012.

Dzięki dobrej współpracy z przedstawicielami władz województwa podkarpackiego i z samorządem terytorialnym, Dominik Tracz usprawnił infrastrukturę przejść granicznych, w tym budowę przejścia granicznego w Budomierzu oraz modernizację przejść granicznych w Medyce, Korczowej i Krościenku.

Unowocześnił strukturę Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, w szczególności w zakresie pionu do spraw cudzoziemców. W tym zakresie komendant oddziału był inicjatorem zmiany zapisu do ustawy o cudzoziemcach dotyczących decyzji wobec cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granice. W rezultacie tych propozycji skrócił się czas postępowania wobec cudzoziemców. Ponadto komendant Dominik Tracz powołał specjalne zespoły do spraw cudzoziemców działające na tzw. zielonej granicy, czyli w placówkach Straży Granicznej. Dzięki zespołom usprawniono m.in. prowadzenie postępowań w sprawach cudzoziemców, kontrole legalności pobytu i zatrudnienie cudzoziemców w Polsce, jak również rozpoznanie migracyjne cudzoziemców.

Gen. bryg. SG Dominik Tracz urodził się 27 czerwca 1966 roku we Wschowie. W latach 1986 - 1990 odbył studia zawodowe w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych o specjalności wojsk ochrony pogranicza. W 2000 roku ukończył Uniwersytet Wrocławski, uzyskując tytuł magistra politologii.

d238648

Od 1991 roku służył w Łużyckim Oddziale Straży Granicznej. Od 21 marca 2005 roku do 23 października 2007 roku był zastępcą komendanta Lubuskiego Oddziału Straży Granicznej, w tym okresie od 17 marca 2006 roku do 18 kwietnia 2006 roku pełnił obowiązki komendanta Lubelskiego Oddziału Straży Granicznej. Od 24 października 2007 roku był komendantem Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ wni/

d238648

Podziel się opinią

Share
d238648
d238648