MSW przyznało 64 osobom status weterana (komunikat)

...

24.07. Warszawa - MSW informuje:

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało już łącznie 71 decyzji, w tym 64 o przyznaniu statusu weterana oraz 7 decyzji o przyznaniu statusu weterana poszkodowanego. Do MSW w tej sprawie zwróciło się dotychczas łącznie 88 osób, w tym 77 osób ubiegających się o nadanie statusu weterana i 11 osób o nadanie weterana poszkodowanego.

O nadanie takiego statusu mogą się ubiegać policjanci, strażacy, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu oraz strażnicy graniczni, którzy brali udział w działaniach poza granicami kraju. Umożliwia to ustawa o weteranach działań poza granicami państwa, która weszła w życie 30 marca br.

Osoby mające status weterana mogą ubiegać się m.in. o dofinansowanie do studiów wyższych, a weterani-funkcjonariusze oraz ich rodziny mogą uzyskać bezpłatną pomoc psychologiczną.

Status weterana mogą uzyskać osoby, które brały udział w działaniach poza granicami kraju w ramach m.in. kontyngentu policyjnego, kontyngentu Straży Granicznej, zadań ochronnych Biura Ochrony Rządu, czy grupy ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej. Natomiast status weterana-poszkodowanego może zostać przyznany osobie, która w czasie działań poza granicami państwa wskutek wypadku lub choroby doznała uszczerbku na zdrowiu.

Status weterana może być przyznany osobom, które brały udział nieprzerwanie, przez co najmniej 60 dni w misji pokojowej lub stabilizacyjnej, kontyngencie policyjnym, kontyngencie Straży Granicznej, w zadaniach ochronnych BOR lub zapewnieniu bezpieczeństwa państwa.

Ponadto status weterana może zostać przyznany także osobom, które brały udział w działaniach poza granicami państwa w ramach grupy ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej, łącznie przez okres nie krótszy niż 60 dni.

Ustawa przyznaje weteranom m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją, dopłaty do nauki oraz bezpłatną pomoc psychologiczną.

Ustawa umożliwia weteranom dofinansowanie do kształcenia. Kwestie te regulują przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej na kształcenie weteranów poszkodowanych-funkcjonariuszy.

Rozporządzenie to jest aktem wykonawczym do ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa. Zgodnie z rozporządzeniem weterani, byli funkcjonariusze służb podległych MSW, mogą skorzystać z dofinansowania do studiów wyższych.

Weteranowi-funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby w policji, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, albo Państwowej Straży Pożarnej przysługuje pomoc finansowa: na pokrycie kosztów kształcenia na studiach licencjackich i uzupełniających lub na jednolitych studiach magisterskich, a także na studiach podyplomowych.

Pomoc finansowa przyznawana jest na wniosek takiego funkcjonariusza. Jednostkowy koszt pomocy finansowej na kształcenie weteranów poszkodowanych-funkcjonariuszy zwolnionych ze służby może wynosić maksymalnie do 3 tys. zł rocznie.

Szczegółowe kwestie dotyczące warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej na kształcenie, jak również m.in. rodzaju dokumentów, jakie należy złożyć oraz sposobu i terminów wypłaty pieniędzy, można znaleźć w projekcie rozporządzenia MSW w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej na kształcenie weteranów poszkodowanych-funkcjonariuszy.

Weterani funkcjonariusze oraz członkowie ich rodzin mogą się także ubiegać o bezpłatną pomoc psychologiczną. Pomoc psychologiczną określają przepisy rozporządzenia o pomocy psychologicznej dla weteranów-funkcjonariuszy oraz ich rodzin, które jest także aktem wykonawczym do ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa.

Zgodnie z przepisami ustawy oraz rozporządzenia weteran -funkcjonariusz lub weteran poszkodowany-funkcjonariusz oraz najbliżsi członkowie jego rodziny mają prawo do bezpłatnej pomocy psychologicznej, jeżeli problemy zdrowotne funkcjonariusza są związane z działaniami poza granicami państwa. Pomoc będzie udzielana bezpłatnie i poza kolejnością w zakładach opieki zdrowotnej utworzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Weterani-funkcjonariusze oraz ich rodziny w razie potrzeby mogą uzyskać pomoc psychologiczną, zarówno w warunkach stacjonarnych (w szpitalu), ambulatoryjnych (w przychodni, czy poradni), jak i w warunkach domowych. Pomoc psychologiczna w zależności od potrzeb i stanu osoby potrzebującej pomocy obejmuje badania diagnostyczne, terapię psychologiczną (indywidualną lub grupową, w tym rodzinną), poradę indywidualną i poradę rodziną.

W przypadku każdej osoby najpierw zostanie przeprowadzone badanie psychologiczne diagnostyczne (np. szczegółowy wywiad psychologiczny), które pozwoli na określenie rodzaju potrzebnej pomocy i dostosowania terapii psychologicznej do konkretnych potrzeb. Zakres pomocy obejmuje różnorodne formy terapii psychologicznej, tak aby można ją było w pełni dostosować do potrzeb konkretnego weterana-funkcjonariusza lub członka jego rodziny.

Weteranowi poszkodowanemu, który pobiera rentę inwalidzką z powodu urazów lub chorób doznanych w związku ze służbą, przysługuje ulga w wysokości 50 proc. przy przejazdach środkami komunikacji miejskiej oraz 37 proc. ulga przy przejazdach koleją i autobusami w komunikacji krajowej.

Ze zniżki na kolei i w komunikacji autobusowej weterani mogą korzystać w 1 i 2 klasie pociągów osobowych i pospiesznych oraz w autobusach komunikacji zwykłej i przyspieszonej, a także w 2 klasie pociągów innych niż osobowe i pospieszne. Dokumentami potwierdzającymi prawo do zniżek jest legitymacja weterana poszkodowanego wraz z legitymacją emeryta-rencisty.

Ustawa przyznaje weteranom także m.in. dodatki do rent i emerytur. Podstawę wymiaru dodatku weterana poszkodowanego stanowi najniższa emerytura. Wysokość dodatku weterana poszkodowanego uzależniona jest od uszczerbku na zdrowiu doznanego wskutek wypadku w związku ze służbą poza granicami państwa lub chorobą nabytą podczas wykonywania obowiązków służbowych poza granicami państwa z tytułu, których przyznano świadczenia.

Dodatek weterana poszkodowanego podlega waloryzacji, poprzez ponowne obliczenie jego wysokości od kwoty najniższej emerytury. Dodatek weterana poszkodowanego jest wypłacany wraz z emeryturą lub rentą inwalidzką.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
prawokomunikatweterani

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)