MSWiA: informacje z województw dotkniętych powodzią (komunikat)

...

26.05. Warszawa - MSWiA informuje:

Województwo kujawsko-pomorskie

W Toruniu ewakuowano 51 osób.

W powiecie Chełmno podtopione są 42 gospodarstwa domowe. Zalana została droga do portu w Chełmnie. W mieście zagrożone są 3 oczyszczalnie ścieków, zakład wodociągów i kanalizacji oraz stacja pomp.

W gminie Unisław podtopionych jest 40 gospodarstw. Woda przelewa się przez drogę wojewódzką nr 550.

Według informacji z godziny 8.00 w wyniku cofki na rzecze Wda w gminie i mieście Świecie podtopionych zostało 60 domów.

Województwo pomorskie

W dalszym ciągu obserwuje się spadek wód na Wiśle w Tczewie. Od północy do 6 rano odnotowano spadek o 10 cm. Podobna tendencja obserwowana jest na dalszym biegu Wisły.

Prognozowany jest spadek poziomu wody do piątku (28.05. br.), jednakże stany będą oscylowały powyżej alarmowych. Nie przewiduje się problemów ze spływem wody do Bałtyku, gdyż według hydrologów niski stan morza i sprzyjający kierunek wiatru (południowo- zachodni) powodować będą przyspieszony spływ wody.

Dziś (26 maja br.) na godzinę 06.00 występują przesiąknięcia wałów w następujących miejscach:

Prawy wał Wisły:

  1. miejscowość Rusinowo, gmina Sadlinki, powiat Kwidzyn; 2. miejscowość Nebrowo Wielkie, gmina Sadlinki, powiat Kwidzyn; 3. miejscowość Wiśliny gmina Sadlinki, powiat Kwidzyn; 4. miejscowość Grabowo gmina Sadlinki, powiat Kwidzyn; 5. miejscowość Piekło gmina Sztum, powiat Sztum; 6. miejscowość Kończewice gmina, Miłoradz powiat Malbork; 7. miejscowość Lisewo Malborskie, gmina Lichnowy, powiat Malbork; 8. miejscowość Dworek gmina Stegna powiat nowodworski; 9. miejscowość Mikoszewo, gmina Stegna powiat nowodworski (Dwa budynki w międzywale są zabezpieczane przed podtopieniem); 10. miejscowość Janowo, gmina Kwidzyn, powiat Kwidzyn; 11. miejscowość Rudniki, gmina Ryjewo, powiat Kwidzyn; 12. miejscowość Benowo, gmina Ryjewo, powiat Kwidzyn (Doszło do rozlania wody na pola wskutek przesiąknięcia. Sytuacja pod kontrolą); 13. miejscowość Boręty, gmina Lichnowy, powiat Malbork; 14. miejscowość Mątowy Małe, gmina Miłoradz, powiat Malbork; 15. miejscowość Tuja nad rzeką Tugą, gmina Nowy Dwór, powiat Nowy Dwór Gdański (Zabezpieczenie workami z piaskiem miejscowego kościoła przed podtopieniem. Sytuacja nie stwarza zagrożenia).

Lewy wał Wisły:

  1. miejscowość Międzyłęż, gmina Pelplin, powiat Tczew; 2. miasto Tczew (zabezpieczenie nabrzeża); 3. miejscowość Koźliny, gmina Suchy Dąb, powiat Gdański; 4. miejscowość Giemlice, gmina Cedry Wielkie, powiat Gdański; 5. miejscowość Leszkowy, gmina Cedry Wielkie, powiat Gdański; 6. miejscowość Kiezmark, gmina Cedry Wielkie, pow. Gdański; 7. dzielnica Przegalina, miasto Gdańsk; 8. dzielnica Świbno, miasto Gdańsk (Zabezpieczenie budynku mieszkalnego w międzywalu); 9. miejscowość Steblewo, gmina Suchy Dąb, powiat Gdański (Wyciek wody gruntowej w okolicach wału. Sytuacja stabilna).

Dziś (26 maja br.) do godziny 6.00 nie odnotowano nowych zgłoszeń o ewakuacji mieszkańców z zagrożonych terenów.

Województwo małopolskie

Stan alarmowy przekroczony jest w 2 miejscach (na Wiśle i Szreniawie), stan ostrzegawczy w 7 (na Wiśle). Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w 3 gminach, a pogotowie przeciwpowodziowe w Krakowie, 5 powiatach i 16 gminach. Poziom wody w Wiśle w Krakowie wciąż się obniża.

Trwają prace polegające głównie na zabezpieczaniu budynków uszkodzonych w wyniku osunięć ziemi. Zabezpieczane i naprawiane są wały przeciwpowodziowe, pompowana jest woda z zalanych budynków i posesji, udrażniane są rowy i przepusty.

Przy usuwaniu skutków powodzi w nocy (25 maja br.) pracowało 1242 strażaków i 130 żołnierzy.

Województwo mazowieckie

W powiecie lipskim sytuacja jest stabilna. Trwa patrolowanie wałów w gminach: Chotcza oraz Solec nad Wisłą. Wały na całej długości są mocno nasiąknięte. Cały czas prowadzone są działania w związku z zagrożeniem powodziowym na rzece Wiśle, Krępiance, Kamiennej i Iłżance.

W powiecie zwoleńskim w miejscowości Lucimia monitorowany jest stan wody, umacniane są wały przeciwpowodziowe i likwidowane przesiąknięcia. Zalanych zostało 6 gospodarstw. Mieszkańcy wracają do swoich domostw.

W powiecie kozienickim patrolowane są wały przeciwpowodziowe we wszystkich miejscowościach położonych nad Wisłą. Prowadzony jest monitoring w miejscowości Świerże Górne - Elektrownia Kozienice.

W powiecie garwolińskim woda Wiśle powoli opada.

W Warszawie podstawy wałów są stabilne, nie stwierdzono nowych wycieków. Na Wale Miedzeszyńskim trwa przepompowywanie wody do Wisły z terenu podmokłego. Na Cyplu Czerniakowskim zabezpieczono osuwanie się budynku magazynowego. W rejonie Portu Czerniakowskiego prowadzona jest wycinka drzew.

W powiecie legionowskim w miejscowości Rajszew umacniano wał przeciwpowodziowy na rzece Wiśle. Natomiast w miejscowości Góra umacniano wał na rzece Narew. Prowadzono tam również monitoring stanu wody.

W powiecie nowodworskim patrolowane są wały na rzece Wiśle w gminach: Czosnów, Leoncin, Nowy Dwór Mazowiecki. Patrolowane są wały na rzece Narew w Nowym Dworze Mazowieckim, a także wypompowywana jest woda powstała na skutek przesiąknięć wałów.

Sytuacja na terenie powiatu płońskiego jest stabilna. Cały czas monitorowane i uszczelniane są wały w miejscowości Wychódźc.

W powiecie sochaczewskim zakończono działania związane z wypompowywaniem wody na terenie gminy Teresin. Prowadzony jest monitoring wałów przeciwpowodziowych w gminach: Młodzieszyn, Iłów oraz Brochów.

W Płocku na terenie osiedla Borowiczki oraz przy rzekach: Słupiance i Rosicy wykonano umocnienia wałów. Obserwowany jest systematyczny spadek poziomu wody w rzece Wiśle na wodowskazach w granicach miasta.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
pogodapowódźmswia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)