MSWiA: intensywne opady deszczu na południu Polski (komunikat)
...
01.09.2010 | aktual.: 01.09.2010 12:38
01.09. Warszawa - MSWiA informuje:
W związku z obfitymi opadami deszczu wzrósł poziom wód w rzekach województwa małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego.
W Małopolsce doszło do lokalnych podtopień pól, posesji i piwnic. W województwie śląskim zostały podmyte dwa mosty.
Województwo małopolskie
Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach: krakowskim, myślenickim, suskim, wadowickim, chrzanowskim i bocheńskim. Aktualnie obowiązuje alarm przeciwpowodziowy w 7 miastach i gminach. W Krakowie w 7 gminach i 2 powiatach ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Stany alarmowe na rzekach przekroczone są w 10 miejscach, a stany ostrzegawcze w 11.
W Krakowie na Wiśle 3 barki zostały zerwane przez nurt rzeki. Barki mogą zagrażać konstrukcji stopnia. Trwa akcja ich usuwania. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewidują, że dziś w Małopolsce wystąpią opady deszczu, miejscami intensywne. Prognozowana wysokość opadów wyniesie od 30 do 40 mm. Wysoko w górach spodziewane są opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem.
Dziś do południa spodziewane jest podniesie się poziomu wody w Wiśle powyżej ujścia Dunajca powyżej stanu alarmowego.
Województwo śląskie
W ciągu minionej doby w zlewni Wisły i Odry zanotowano wzrosty poziomu wody spowodowane opadami deszczu oraz zwiększonymi odpływami ze zbiorników. W dalszym ciągu na Wiśle i Odrze spodziewane są wzrosty poziomu wody na granicy stanów wysokich. Podobnie w zlewni Małej Wisły, Soły i ich dopływach w związku z intensywnymi opadami deszczu przewiduje się, że nastąpią dalsze wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich i przekroczenie stanów ostrzegawczych, a w ciągu nocy lokalnie mogą zostać przekroczone stany alarmowe.
31 sierpnia 2010 roku wojewoda śląski ogłosił stan alarmu przeciwpowodziowego na terenie powiatów: bielskiego, bieruńsko-lędzińskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego, żywieckiego, oraz miasta Bielsko-Biała.
W związku z intensywnymi opadami deszczu jednostki Państwowej Straży Pożarnej interweniowały łącznie 589 razy. Działania polegały przede wszystkim na pompowaniu wody z zalanych piwnic i posesji, udrażnianiu przepustów i zabezpieczeniu wałów przeciwpowodziowych.
W ciągu najbliższych 12 godzin w wyniku prognozowanych dalszych opadów deszczu w zlewniach Małej Wisły, Przemszy, Soły spodziewane jest utrzymanie się stanów wody w strefie stanów wysokich, powyżej stanów alarmowych.
Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego:
- w gminie Rajcza (powiat żywiecki) podmyty został most na skutek czego nie ma dojazdu do 50 domów;
- w gminie Ujsoły (powiat żywiecki) wystąpiła awaria sieci energetycznej, podmyty został most (przy drodze powiatowej) i droga gminna, do 100 domów nie ma dojazdu;
- w Siewierzu ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe.
Województwo podkarpackie
W ciągu ostatniej doby w zlewniach Wisłoka, Wisłoki i Sanu odnotowano opady deszczu, które spowodowały wzrosty poziomów wody od kilku do kilkudziesięciu centymetrów. Obecnie na większości rzek stan wody układa się w strefie stanów średnich oraz lokalnie w strefie stanów wysokich. Aktualnie na żadnym wodowskazie nie jest przekroczony stan ostrzegawczy. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana.
IMGW prognozuje, iż w związku z dalszymi opadami deszczu, w ciągu następnej doby wystąpią dalsze wzrosty stanów wody z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Województwo świętokrzyskie
Opady z wczoraj (31 sierpnia br.) spowodowały przybór wody w rzekach. Dziś (1 września br.) na Wiśle stany ostrzegawcze zostały przekroczone na wodowskazach w Karsach i Szczucinie. Przewiduje się, iż w ciągu najbliższej doby mogą osiągnąć stany alarmowe. Na pozostałych większych rzekach tj. Kamiennej i Nidzie również podniosły się stany wód i przekroczyły stany ostrzegawcze.
Służby na bieżąco monitorują wały przeciwpowodziowe, w szczególności na odcinkach, na których prowadzona jest ich odbudowa.
Zbiorniki: Chańcza, Wióry i Brody posiadają rezerwę powodziową, która w razie potrzeby będzie wykorzystana. W powiecie buskim ogłoszono stan pogotowia przeciwpowodziowego w trzech gminach.
Województwo opolskie
Dziś (1 września br.) rano zostały ogłoszone pogotowia przeciwpowodziowe dla miasta Prudnik oraz gminy Głogówek. W powiecie nyskim wystąpiły niewielkie, lokalne podtopienia.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/