Trwa ładowanie...
d2rytgs

MSWiA: intensywne opady deszczu na południu Polski (komunikat)

...

d2rytgs
d2rytgs

02.09. Warszawa - MSWiA informuje:

W Małopolsce sytuacja stabilizuje się. Poziom wody w rzekach nadal jest wysoki, ale woda zaczyna powoli opadać. W województwie śląskim sytuacja również ulega stabilizacji.

Województwo małopolskie

Stan alarmowy przekroczony jest w 18 miejscach, a stan ostrzegawczy w 19. Alarmy przeciwpowodziowe nadal obowiązują w Bochni, Krakowie, powiecie brzeskim i w 11 gminach. Pogotowia przeciwpowodziowe obowiązują w powiatach: dąbrowskim, myślenickim, oświęcimskim, nowotarskim, limanowskim, nowosądeckim oraz w Brzesku, Nowym Sączu, Dąbrowie Tarnowskiej i w 13 gminach.

d2rytgs

Na terenie powiatu brzeskiego wystąpiły lokalne podtopienia posesji oraz budynków mieszkalnych w miejscowościach Gnojnik, Iwkowa, Czchów i Uszew. W miejscowości Pcim (powiat myślenicki) droga gminna do osiedla Świątki została przerwana przez wezbrany nurt Raby. Uniemożliwiło to dojazd do około 45 domów. W dalszym ciągu nieprzejezdna jest droga Pcim - Stróża. W gminie Tokarnia w miejscowości Krzczonów uaktywniło się osuwisko, ewakuowano cztery osoby. W gminie Zembrzyce uszkodzone zostały tory kolejowe i nieprzejezdna jest trasa kolejowa Sucha Beskidzka - Kraków. W miejscowości Lubień (powiat myślenicki) na terenie kamieniołomu zginął mężczyzna porażony prądem. Do wypadku doszło podczas zabezpieczania miejsca przed zalaniem. W gminie Gnojnik (powiat brzeski) z powodu wysokiego poziomu wody w rzece Uszwicy wójt podjął decyzję o ewakuacji 50 osób do rodzin i sąsiadów.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś (2 września br.) spodziewane są przelotne opady deszczu o natężeniu umiarkowanym.

Wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie są przejezdne, mogą być utrudnienia na drogach powiatowych.

Województwo śląskie

d2rytgs

W Rajczy został zerwany most (w dzielnicy Nickulina), w wyniku czego nie ma dojazdu do 50 domów. Aby umożliwić mieszkańcom komunikację obok zerwanego mostu wybudowano tymczasową kładkę.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Katowicach informuje o zamknięciu drogi krajowej nr 52 na moście w Kobiernicach. Ze względu na intensywne podmywanie, zapadła decyzja o wyłączeniu ruchu na moście. Ruch samochodów osobowych kierowany jest przez policję przez zaporę w Porąbce. Objazd dla samochodów ciężarowych pozostaje bez zmian (most był wyłączony z ruchu dla pojazdów o masie większej niż 3,5 t) - droga krajowa nr 44 do Oświęcimia.

Utrudnienia wystąpiły także na odcinku, na którym trwa budowa północno-wschodniej obwodnicy Bielska-Białej. W związku z zagrożeniem awarii budowanego nasypu ziemnego, przylegającego bezpośrednio do jezdni drogi krajowej nr 52, na skutek nadmiernego nawodnienia od intensywnych opadów deszczu, zamknięto odcinek ul. Niepodległości pomiędzy ul. Daszyńskiego i ul. Czerwoną w Bielsku-Białej. Wyznaczono objazd ulicami Daszyńskiego, Komorowicką i Czerwoną.

d2rytgs

Województwo świętokrzyskie

Na Wiśle w dalszym ciągu obserwowany jest wzrost poziomu wody spowodowany spływem wód z terenów górskich, od wodowskazu w Smolicach w dół rzeki. Stany alarmowe zostały przekroczone i osiągnięte do wodowskazu w Karsach. Na wodowskazach w Szczucinie, Sandomierzu i Zawichoście zostały osiągnięte i przekroczone stany ostrzegawcze.

W powiatach: buskim i staszowskim poziom wody w ciągu ostatniej doby podniósł się o 50 cm. Na rzekach: Wisła, Nida, Czarna Staszowska woda w niższych terenach dochodzi do stopy wału.

d2rytgs

W miejscach gdzie zostały uszkodzone wały są wykonane zabezpieczenia. W związku z pogarszającą się sytuacją na Wiśle zmniejszono odpływ wody ze zbiornika w Dobczycach, ze względu na uszkodzone odcinki wałów w okolicach Połańca i Sandomierza.

W powiecie sandomierskim woda osiągnęła stan ostrzegawczy i w dalszym ciągu przybiera średnio ok. 5-6 cm/h. Wysoki stan wody utrzymuje się także na rzece Koprzywiance w miejscowości Klimontów, gdzie podtopione zostały warsztaty szkolne szkoły zawodowej.

Na rzece Nidzie został osiągnięty stan ostrzegawczy w Pińczowie i przekroczony stan alarmowy na dopływie rzeki Białej Nidy o 17 cm. W dalszym ciągu obserwuje się niewielkie przyrosty wody.

d2rytgs

Na rzece Kamiennej od wczoraj (1 września br.) zostały przekroczone stany alarmowe od wodowskazu w Bzinie do miejscowości Kunów. Aktualnie zanotowano niewielki spadek wody w Bzinie i Brodach. Zbiornik w Brodach posiada rezerwę powodziową 2,6 mln m3, która w razie konieczności będzie wykorzystywana. Zbiornik Wióry na rzece Świślinie i Pokrzywiance posiada rezerwę 11,7 mln m3 i redukuje dopływ do rzeki Kamiennej, który pozwoli uzyskać niższe stany wód w Ostrowcu i miejscowościach położonych poniżej Ostrowca.

W miejscowości Wąchock w rejonie zbiornika, woda przelała się przez koryto podtapiając przyległe tereny. Ewakuowano mieszkańców trzech domów.

Doszło do podtopień w gminach: Daleszyce, Stąporków, Włoszczowa, Mirzec, Wilczyce, Sobków. Mniejsze zbiorniki jak: Cedzyna, Borków, Rejów, Szymanowice są wypełnione i nadmiar wody może spowodować zalania i podtopienia terenów.

d2rytgs

Województwo podkarpackie

Sytuacja na terenie województwa stabilizuje się. Aktualnie w górnej części zlewni Wisłoki (po Krajowice) i Wisłoka (po Krosno) obserwuje się ponowne wzrosty poziomu wody, spowodowane intensywnymi opadami deszczu. Są to jednak przejściowe wzrosty, które nie powinny przekroczyć poziomów wody z wczoraj (1 września br.).

Na Wisłoce poniżej Krajowic występować będą dalsze wzrosty stanów wody przy stanach około alarmowych.

Na Wisłoku od Krosna w dół w ciągu najbliższej doby wody będą powoli spływać, utrzymując się w stanach około alarmowych. Prognozuje się, że od godzin popołudniowych w górnej części zlewni Wisłoki i Wisłoka sytuacja będzie się poprawiać. Poziom wody powinien stopniowo opadać.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d2rytgs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rytgs