MSWiA ws. Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie (komunikat)
...
06.04. Warszawa - MSWiA informuje:
6 kwietnia br. została podpisana umowa w sprawie Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Dzięki niej seminarium m.in. może otrzymać w 2011 r. z rezerwy celowej budżetu państwa 450 tys. zł. Umowę podpisali Jerzy Miller - minister spraw wewnętrznych i administracji, reprezentujący Radę Ministrów, oraz Jego Eminencja ks. arcybiskup Sawa, prawosławny metropolita warszawski i całej Polski, reprezentujący Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. W uroczystości uczestniczyli również Tomasz Siemoniak, sekretarz stanu w MSWiA, prof. dr hab. Witold Jurek podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz ks. prof. Jerzy Tofiluk, rektor seminarium.
Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie otrzyma środki z budżetu państwa na prowadzenie działalności dydaktycznej i na pomoc materialną dla studentów. Stanie się to możliwe dzięki podpisaniu umowy pomiędzy Radą Ministrów reprezentowaną przez MSWiA a Polskim Autokefalicznym Kościołem Prawosławnym.
Podpisanie umowy umożliwi kontynuowanie prac w Sejmie RP nad poselskim projektem ustawy o finansowaniu Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie z budżetu państwa. Dzięki temu seminarium będzie otrzymywać dotacje i inne środki z budżetu państwa na zasadach określonych dla uczelni publicznych, z wyjątkiem finansowania kosztów realizacji inwestycji budowlanych. W środę (6 kwietnia) umowę podpisali Jerzy Miller - szef MSWiA oraz ks. arcybiskup Sawa, prawosławny metropolita warszawski i całej Polski.
W 2011 roku wysokość środków, które będą mogły być wykorzystane przez seminarium po wejściu w życie ustawy o finansowaniu Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie z budżetu państwa, wynosi 450 tys. zł i pochodzi z rezerwy celowej budżetu państwa. Od przyszłego roku pomoc finansowa dla uczelni będzie przyznawana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze środków zarezerwowanych na szkolnictwo wyższe.
Aktualnie z budżetu państwa finansowanych jest pięć kościelnych szkół wyższych: Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Papieskie Wydziały Teologiczne w Warszawie i we Wrocławiu oraz Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna "Ignatianum" w Krakowie.
Umowa przyznaje słuchaczom Prawosławnego Seminarium Duchownego prawa analogiczne do tych, jakie posiadają studenci uczelni wyższych zakładanych i prowadzonych przez Kościół Katolicki w Rzeczypospolitej Polskiej. Studenci będą mogli m.in. ubiegać się o pomoc materialną w postaci stypendiów socjalnych, czy naukowych ze środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa.
Seminarium jest wyższą szkołą teologiczną uprawnioną do nadawania absolwentom tytułu zawodowego licencjata z teologii prawosławnej. Tytuł ten jest równoważny z tytułem zawodowym licencjata nadawanym przez państwowe szkoły wyższe. Studia w seminarium mogą podjąć wyznawcy prawosławia: na studiach stacjonarnych jedynie mężczyźni, zaś na studiach niestacjonarnych również kobiety. Seminarium mieści się przy ul. Paryskiej 27 w Warszawie.
Umowa została podpisana w środę, o godz. 14.30 w Warszawie.
Kwestia możliwości finansowania Seminarium z budżetu państwa była poruszana na posiedzeniach Wspólnego Zespołu Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Świętego Soboru Biskupów. Zespół ten został powołany 26 września 2007 r. na podstawie porozumienia podpisanego pomiędzy rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a Świętym Soborem Biskupów.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/