MSWiA ws. sytuacji hydrologicznej na terenie kraju (komunikat)

...

02.08.2010 | aktual.: 02.08.2010 14:38

02.08. Warszawa - MSWiA informuje:

W ciągu najbliższej doby na środkowej Wiśle w województwie mazowieckim może wzrastać poziom wody, w związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej. Poniżej na terenach nadwiślańskich w województwie lubelskim sytuacja powoli stabilizuje się.

Województwo mazowieckie

W ciągu najbliższej doby na środkowej Wiśle przewiduje się dalsze wzrosty stanu wody. Wzrosty wód spowodowane są przemieszczaniem się fali wezbraniowej, z przekroczeniami poziomów alarmowych w Kępie Polskiej i Wyszogrodzie oraz ostrzegawczych w Gusinie i Modlinie.

W Warszawie przewiduje się, że stan wody będzie się utrzymywał w strefie około ostrzegawczego.

Od wczoraj (1 sierpnia br.) pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w powiatach: grójeckim, otwockim, piaseczyńskim, legionowskim, nowodworskim, warszawskim-zachodnim, płońskim i sochaczewskim.

Alarm przeciwpowodziowy utrzymuje się w powiatach: płockim, lipskim, zwoleńskim, kozienickim i garwolińskim.

Poziom wód jest na bieżąco monitorowany, służby ratownicze pozostają w stałej gotowości. Stan wałów i urządzeń hydrotechnicznych jest kontrolowany.

Województwo lubelskie

Sytuacja na terenach nadwiślańskich w województwie lubelskim stabilizuje się. Poziom wody w Wiśle stale się obniża. W Dęblinie poziom wody jest już niższy od stanu alarmowego, a w Annopolu i Puławach nieznacznie go przekracza - odpowiednio o 5 i 8 cm. Od dziś (2 sierpnia br.) od godz. 10:00 odwołano alarmy przeciwpowodziowe dla miasta Dęblina, gminy Stężyca, miasta Puławy i miasta Kazimierz Dolny. Od godz. 11.00 odwołano alarm dla gminy Janowiec. Na chwilę obecną sytuacja jest stabilna. W trakcie przejścia fali kulminacyjnej odnotowano jedynie drobne przesiąknięcia, ale nie doszło do zagrożenia przerwania zabezpieczeń.

Województwo świętokrzyskie

Dziś (2 sierpnia br.) o godz. 11.00 na wodowskazach na rzece Wiśle stany ostrzegawcze zostały przekroczone w Sandomierzu o 41 cm i Zawichoście o 83 cm. Na rzece Mierzawa w Michałowie i na rzece Nidzie w Pińczowie stany ostrzegawcze są nieznacznie przekroczone o 1 cm. Na rzece Czarna Włoszczowska w Januszewicach stan ostrzegawczy jest przekroczony o 21 cm. Natomiast na rzece San w miejscowości Nisko wody utrzymują się poniżej stanu ostrzegawczego.

Województwo małopolskie

Stan alarmowy jest przekroczony o 51 cm na rzece Szreniawa w Biskupicach.

Pozostałe rzeki i potoki w regionie utrzymują się poniżej stanów ostrzegawczych.

Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w gminie Nowe Brzesko w powiecie proszowickim oraz w gminie Pcim w powiecie myślenickim.

Pogotowia przeciwpowodziowe utrzymują się nadal w gminach: Szczucin, Szczurowa i Gnojnik.

Województwo podlaskie

Dziś (2 sierpnia br.) w godzinach porannych na terenie województwa stan ostrzegawczy został przekroczony na jeziorze Rajgrodzkim w miejscowości Rajgród o 4 cm (-1cm/24h).

Z analizy sytuacji hydrologicznej wynika, że w ciągu najbliższej doby w dorzeczu Narwi przewiduje się opadanie oraz stabilizację stanów wody, głównie w strefie wody średniej.

Lokalnie możliwe są wahania i wzrosty na skutek przemieszczania się wody w zlewni.

Prognozuje się utrzymanie występującego obecnie stanu ostrzegawczego na jeziorze Rajgrodzkim.

Województwo łódzkie

Dziś (2 sierpnia br.) na terenie województwa odnotowano przekroczenia stanów ostrzegawczych na następujących rzekach:

- Pilica, wodowskaz Sulejów - stan wody 242 cm (stan ostrzegawczy 180 cm, stan alarmowy 230 cm), - Czarna Włoszczowa, wodowskaz Januszewice - stan wody 343 cm (stan ostrzegawczy 320 cm, stan alarmowy 400 cm).

Pozostałe rzeki na terenie województwa utrzymują się w strefie stanów dolnych wysokich. Na terenie gminy Żytno (w powiecie radomszczańskim) od soboty (31 lipca br.) obowiązuje alarm przeciwpowodziowy.

Województwo wielkopolskie

Według danych z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz w Lesznie na rzekach województwa nie są przekroczone stany ostrzegawcze. Sytuacja na terenie województwa jest stabilna.

Województwo zachodniopomorskie

W zachodniopomorskim sytuacja jest stabilna. Nie ma przekroczonych stanów ostrzegawczych na rzekach na terenie województwa.

Województwo lubuskie

W województwie lubuskim stan ostrzegawczy przekroczony jest o 20 cm na rzece Odrze w miejscowości Ścinawa. Na pozostałym terenie sytuacja hydrologiczna - bez zmian.

Województwo podkarpackie

Odwołano alarmy (w Tarnobrzegu) i pogotowia przeciwpowodziowe (w gminach: Baranów Sandomierski i Gorzyce w powiecie tarnobrzeskim i gminie Radomyśl w powiecie stalowowolskim). Stany ostrzegawcze przekroczone są nadal na trzech wodowskazach na rzece Wiśle.

Województwo warmińsko-mazurskie

Na terenie województwa stan ostrzegawczy jest przekroczony o 9 cm na Kanale Giżyckim.

Województwo śląskie

Z danych uzyskanych z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego stany alarmowe oraz ostrzegawcze na rzekach województwa śląskiego nie zostały przekroczone. Nie zanotowano także podtopień.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ tlom/

Źródło artykułu:PAP
pogodapowódźmswia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)