MSWiA ws. sytuacji hydrologicznej w kraju (komunikat)

...

24.02. Warszawa MSWiA informuje:

Na razie sytuacja hydrologiczna w kraju jest stabilna. Dzięki lekko ujemnej temperaturze w nocy i dodatniej w dzień zalegający śnieg topi się stopniowo. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w najbliższych dniach temperatury minimalne będą kształtować się na poziomie od -3 do +3 st. C, a maksymalne wyniosą od 2 i 4 st. C na północy do 5 i 9 st. C na południu Polski.

Najwięcej śniegu jest w północno-wschodniej części kraju, a nie jak to bywało zazwyczaj na południu Polski. Tam pokrywa śnieżna jest cieńsza, dzięki czemu mniej wody spływa do rzek.

Wczoraj (23 lutego) w całym kraju odnotowano małe zagrożenie powodzią roztopową. Dziś (24 lutego) sytuacja hydrologiczna trochę się zmieniła - według analiz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na południowym zachodzie Polski oraz w północnej części województwa świętokrzyskiego i na środkowej Wiśle zagrożenie jest na średnim poziomie. Obecnie nigdzie na terenie kraju nie ma wysokiego stopnia ryzyka powodziowego.

W najbliższych dniach średnie zagrożenie powodzią może wystąpić na południu i w południowej części centralnej Polski. Jeśli nie będzie zatorów lodowych, nie dojdzie do przelania wałów przeciwpowodziowych. Jednak w miejscach utrudnionego przepływu wody mogą wystąpić ewentualne lokalne podtopienia i zalania terenu.

Dziś (24 lutego br.) 14 lodołamaczy na terenie kraju usuwa lód utrudniający przepływ wody w rzekach.

Na zbiorniku włocławskim na Wiśle od 21 lutego br. pracuje 5 takich specjalistycznych urządzeń. 2 lodołamacze o mniejszym zanurzeniu stacjonujące w Przegalinie przesuwają się w rejon Włocławka. Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej przewiduje, że przy sprzyjających warunkach lodołamacze dotrą do zbiornika jutro po popołudniu.

Dodatkowo na dolnej Wiśle oczekują 4 urządzenia - 2 w Przegalinie i 2 w Sobieszowie.

Trwa też akcja lodołamania na Odrze - 9 lodołamaczy (5 polskich i 4 niemieckie) kruszy lód na jeziorze Dąbie. Z tego miejsca przesuwają się sukcesywnie w górę rzeki w kierunku Gryfina i Widuchowej. Na środkowej Odrze lodołamacz stacjonujący w Brzegu Dolnym czeka na sprzyjające warunki do rozpoczęcia akcji.

Na wypadek zagrożenia powodzią w Polsce gotowych do działania jest 110 tysięcy ratowników Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i 10 tys. żołnierzy. Przygotowanych jest 92 tys. metrów rękawów przeciwpowodziowych, 1288 łodzi, pontonów i motorówek, 6526 agregatów prądotwórczych i ponad 7,7 mln worków na piasek.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)