Trwa ładowanie...
d1uapki

MSZ: Bogusław Winid podsekretarzem stanu (komunikat)

...

Share
d1uapki

24.11. Warszawa - MSZ informuje:

Premier Donald Tusk powołał z dniem 17 listopada 2011 r. Bogusława Winida na stanowisko Podsekretarza Stanu ds. polityki bezpieczeństwa w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Zastąpi on na tym stanowisku Jacka Najdera, który 21 listopada obejmie funkcję Ambasadora RP w Stałym Przedstawicielstwie RP przy NATO.

Bogusław Winid będzie odpowiedzialny za kształtowanie i realizację polityki bezpieczeństwa. W kompetencjach wiceministra znajdzie się też problematyka północnoamerykańska oraz stosunki z Afganistanem i Pakistanem. Podsekretarz Stanu ds. polityki bezpieczeństwa nadzoruje również Protokół Dyplomatyczny.

Bogusław Winid rozpoczął karierę dyplomatyczną w 1991 roku w Departamencie Ameryki Północnej i Południowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W latach 1992-1997 pełnił funkcję I Sekretarza a następnie Radcy w Ambasadzie RP w Waszyngtonie. We wrześniu 1998 został Dyrektorem Departamentu Ameryki Północnej i Południowej MSZ, w sierpniu 2001 roku objął funkcję zastępcy szefa misji w Ambasadzie RP w Waszyngtonie. Od września 2007 do listopada 2011 Bogusław Winid był Ambasadorem w Stałym Przedstawicielstwie RP przy NATO.

d1uapki

Bogusław Winid studiował na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1988-1989 studiował na Indiana University w Stanach Zjednoczonych, a w 1991 r. ukończył studium dyplomatyczne w Instytucie Hoovera w Stanford. W 1991 roku obronił pracę doktorską na temat dyplomacji polskiej wobec Stanów Zjednoczonych Ameryki w latach 1919-1939. Jest autorem trzech książek i wielu artykułów naukowych opublikowanych w Polsce, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Zna angielski i rosyjski.

Jacek Najder pełnił funkcję Podsekretarza Stanu w MSZ od 15 grudnia 2008 roku. Wcześniej, w latach 2007-2008 był Ambasadorem RP w Kabulu. Karierę dyplomatyczną zaczął w 1992 roku w Departamencie Afryki, Azji, Australii i Oceanii. Pracował w Ambasadzie RP w Islamabadzie oraz w Ambasadzie RP w Seulu. Od 2005 do 2007 roku pełnił funkcję Dyrektora Departamentu Azji i Pacyfiku MSZ.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ stav/

d1uapki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uapki
d1uapki