04.07. Warszawa - MSZ informuje:
Minister Radosław Sikorski w dniu 4 lipca br. złożył wizytę na Słowacji oraz w Czechach. Minister spotkał się z Ministrami Spraw Zagranicznych Miroslavem Lajczakiem oraz Karelem Schwarzenbergiem. W Bratysławie Minister Sikorski wziął udział w spotkaniu słowackich ambasadorów, w Pradze w debacie "Unia Europejska po kryzysie? Europa Środkowa wobec nowych wyzwań".
Rozmowa Ministrów Sikorskiego oraz Lajczaka dotyczyła najważniejszych spraw z agendy unijnej oraz bezpieczeństwa energetycznego. W trakcie spotkania omówiono także zagadnienia związane z polityką wschodnią, jak również bieżące relacje dwustronne. Minister Radosław Sikorski podkreślił, że było dla niego zaszczytem powiedzieć kilka slow do słowackich ambasadorów. Dodał, że modernizując resorty dyplomacji, Słowacja i Polska zmaga się z podobnymi wyzwaniami. Minister Sikorski zaznaczył w swoi wystąpieniu, że ważnym testem solidarności wyszehradzkiej będą negocjacje nas unijnym budżetem. - Polska i Słowacja maja wspólną perspektywę jeśli chodzi i NATO, OBWE czy Partnerstwo Wschodnie. - powiedział, dodając - Plan polskiej prezydencji został uzgodniony i ogłoszony przez premierów. To plan wzmacniania dobrej marki V4.
W ocenie Ministra Lajczaka spotkanie było bardzo udane - Jestem bardzo zadowolony, że mogłem przyjąć naszego przyjaciela Radosława Sikorskiego. Jego wizyta miała dwa cele: pierwszy związany był z polską prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej, drugi to wystąpienie przed słowackimi ambasadorami. - powiedział. Słowacki Minister podkreślił, że wystąpienie Ministra Sikorskiego spotkało się z wielkim zainteresowaniem słowackich ambasadorów, a dyskusja podkreśliła znaczenie i potrzebę koordynacji polityk zagranicznych obu krajów. - Wspieramy cele polskiej prezydencji. Podczas spotkania rozmawialiśmy o współpracy w dziedzinie infrastruktury, a także polityce Unii Europejskiej wobec Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Zachodnich. - zaznaczył.
Podczas spotkania słowackich ambasadorów, które poświęcone było m.in. promocji współpracy państw wyszehradzkich Minister Radosław Sikorski ocenił, że Grupa Wyszehradzka jest praktycznie jedyną strukturą współpracy regionalnej, powstałą po upadku komunizmu w Europie Środkowej, która stale się rozwija i realizuje coraz ambitniejsze zadania. - Kiedy dwadzieścia jeden lat temu przywódcy naszych państw powoływali do życia Grupę Wyszehradzką, mieli na celu wykorzystanie powstałej szansy, aby zacieśnić współpracę w dążeniu do integracji europejskiej. Dzisiaj nasze cztery państwa mają ugruntowaną już pozycję w Unii Europejskiej. - powiedział. Dodał także - Nasze doświadczenia transformacji ustrojowej pozostaną tylko domeną historyków i publicystów, jeśli nie będziemy się nimi dzielić z innymi. Stąd celem Grupy Wyszehradzkiej jest wspólne działanie na rzecz wspierania Partnerstwa Wschodniego i procesów demokratyzacji.
W Pradze Minister Sikorski spotkał się z Ministrem Spraw Zagranicznych Karelem Schwarzenbergiem, z którym rozmawiał nt. współpracy dwustronnej oraz polityki regionalnej.
Na zakończenie wizyty w Pradze Minister Radosław Sikorski uczestniczył w debacie "Unia Europejska po kryzysie? Europa Środkowa wobec nowych wyzwań". W debacie wzięli udział reprezentanci czołowych think-tanków, politolodzy i dziennikarze. Podczas debaty Minister Sikorski podkreślił, że jednym z najważniejszych celów działań Polski podczas prezydencji w Grupie będzie podkreślenie jakości Grupy. O niej mówią chociażby bardzo dobre wyniki gospodarcze. Minister zaznaczył, że dobie dzisiejszego kryzysu, który dotyka Unię Europejską, Europa Centralna musi być aktywnym partnerem. Kraje regionu muszą lepiej wykorzystywać potencjał tkwiący we współpracy. Dodał, że bardzo ważne jest również inwestowanie we wspólną infrastrukturę. Minister jeszcze raz podkreślił wyzwania, przed którymi stoi Europa w najbliższym czasie: negocjowanie wspólnego budżetu i rola polityki spójności. Zaznaczył, że te elementy będą także ważne dla państw regionu i samej Grupy.
Minister Sikorski pogratulował także Ministrowi Karelowi Schwarzenbergerowi udanej prezydencji czeskiej w Grupie Wyszehradzkiej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ akuc/