Trwa ładowanie...
d3sbjv2

MSZ: otwarcie Konsulatu Generalnego RP na Ukrainie (komunikat)

...

Share
d3sbjv2

28.04. Warszawa - MSZ informuje:

Po raz pierwszy podniesiono dziś flagę państwową na siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Doniecku na Ukrainie.

Konsulat RP w Doniecku jest najmłodszą polską placówka na Ukrainie. W fazie rozruchu jest od lata zeszłego roku, teraz zacznie wydawać wizy. Swoim zasięgiem obejmuje trzy obwody: doniecki, ługański i zaporoski. - Mieszka w nich stosunkowo dużo Polaków, między 8 a 15 tys. Są to osoby od dziesięcioleci a niekiedy stuleci osiadłe w tym regionie. Są jednak źródła wskazujące, że liczba osób mających polskie korzenie może być kilkakrotnie większa - mówił w trakcie uroczystości Konsul Generalny RP w Doniecku Jakub Wołasiewicz.

Działalność Konsulatu jest ściśle związana z naczelnym zadaniem służby konsularnej - ochroną praw, interesów RP i jej obywateli za granicą. - Służba konsularna to ta część działalności dyplomatycznej, z którą najczęściej stykają się nasi obywatele. To też wizytówka Polski poza granicami kraju. Ma dawać obraz Polski nowoczesnej, sprawnej, świadczyć o wysokim poziomie administracji publicznej - mówił minister Radosław Sikorski w marcu br. podczas prezentacji raportu podsumowującego działania polskiej służby konsularnej w 2013 r. - Polska służba konsularna to prawie 600 konsulów w 127 placówkach na świecie. Nie zajmują się jedynie wydawaniem paszportów i wiz. Istotą pracy konsula jest to, czego w raporcie być nie może - za każdym razem to konkretna ludzka sprawa, realny problem - zaznaczył w marcu szef polskiej dyplomacji. Przypomniał, że do zakresu obowiązku konsulów należą tysiące, interwencji, wizyt w więzieniach, szpitalach, nocne dyżury, podróże do miejsca wypadków. To wszystko zalicza się do
nierejestrowanych czynności konsularnych. - W kontaktach w konsulami używam własnej definicji sukcesu: nie każde zadanie wiąże się z wyzwaniem, ale każde wyzwanie jest Państwa zadaniem - powiedział minister.

d3sbjv2

Działania polskiej służby konsularnej wpisują się w realizację celów Partnerstwa Wschodniego, poprzez ułatwianie naszym wschodnim sąsiadom korzystania z wyjazdów do Polski i UE. Swoim działaniem udowadniamy naszym partnerom z UE, że ruch osobowy ze Wschodu nie wywołuje zagrożenia migracyjnego i ma pozytywny wymiar ekonomiczny.

Dzięki "inteligentnej polityce wizowej" i korekcie obszarów okręgów konsularnych znacznie skrócono czas oczekiwania na polską wizę na Ukrainie, gdzie potrzeby stale rosną. W 2013 r. w Konsulatach RP na Ukrainie wydano łącznie 720 675 wiz Schengen typu A,C i krajowych typu D.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

d3sbjv2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sbjv2
d3sbjv2