MSZ: Polska wciąż zwiększa swą pomoc rozwojową (komunikat)

...

24.04. Warszawa - MSZ informuje:

- Współpraca rozwojowa służy i krajom, które pomoc otrzymują, i tym, które jej udzielają - powiedziała podsekretarz stanu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas debaty "Dlaczego warto pomagać? Współpraca rozwojowa jako narzędzie polityki zagranicznej", w środę 24 kwietnia w Warszawie.

W trakcie spotkania w Szkole Głównej Handlowej rozmawiano o zaangażowaniu Polski we współpracę rozwojową oraz o priorytetach polskiej pomocy na lata 2012-2015.

- Taka współpraca to przede wszystkim bardzo skuteczny sposób na przeciwdziałanie niebezpieczeństwom, promocję i budowanie tak zwanej soft-power. To jedna z najskuteczniejszych metod na budowanie mostów, zwłaszcza na poziomie społeczeństw i instytucji, a nie tylko rządów - podkreśliła wiceminister Pełczyńska-Nałęcz.

Odpowiedzialna w MSZ za politykę rozwojową wiceminister mówiła także o wzmacnianiu dzięki współpracy rozwojowej więzi dyplomatycznych i gospodarczych. Wiceminister podawała przykłady konkretnych działań, w tym wspierających transformację ustrojową. Polska pomaga budować sprawną administrację, walczyć z korupcją, promować zasady dobrego rządzenia, wspierać niezawisłość sądów, reformować systemy edukacji, czy uczy przedsiębiorczości.

- Priorytetem Polski jest wspieranie naszych sąsiadów - Ukrainy, Białorusi, ale też Mołdawii i Gruzji. Nasza wschodnia granica to największy uskok rozwojowy w Europie, dlatego właśnie tam kierujemy większość naszej pomocy - zaznaczyła wiceminister, mówiąc o najważniejszych kierunkach polskiej pomocy rozwojowej.

W debacie udział wzięli również Jacek Michałowski, szef Kancelarii Prezydenta, oraz Paweł Samecki, dyrektor Departamentu Zagranicznego NBP.

W 2012 roku Polska przeznaczyła na współpracę rozwojową 341 mln euro. Nasz kraj, obok Austrii, Łotwy i Luksemburga, jest w gronie czterech państw Unii Europejskiej, które w zeszłym roku zwiększyły wartość swojej pomocy rozwojowej.

Trzy czwarte polskiej pomocy dla krajów rozwijających trafiło do nich poprzez Komisję Europejską oraz Europejski Fundusz Rozwoju. Pozostała część to pomoc dwustronna, w tym projekty realizowane przez polską administrację, umorzenia pożyczek i długów, stypendia dla studentów i młodych naukowców oraz projekty realizowane przez polskie organizacje pozarządowe na rzecz obywateli krajów rozwijających się.

Podczas debaty premierę miała publikacja Ministerstwa Spraw Zagranicznych "Polska współpraca rozwojowa. Nowe wymiary. Perspektywy dla organizacji pozarządowych, samorządów i firm". Jej wersja elektroniczna znajduje się pod adresem http://www.polskapomoc.gov.pl/files/Dokumenty_i_Publikacje/RAPORT%20TT.pdf

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
promocjadyplomacjapolska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)