MSZ: Polska znosi opłaty za wizy narodowe dla Mołdawian (komunikat)

...

29.04.2013 | aktual.: 29.04.2013 14:53

29.04. Warszawa - MSZ informuje:

Zgodnie z zapowiedzią ministra Radosława Sikorskiego złożoną podczas wizyty w Kiszyniowie w dniu 19 lutego br., strona polska zniosła opłaty za wizy narodowe, dotyczące pobytu powyżej 90 dni, dla obywateli Republiki Mołdawii. Ambasada RP w Kiszyniowie w 2012 r. przyjęła ponad 7 tys. wniosków o wizę narodową, wydając ponad 5 tys. tych wiz. Decyzja wchodzi w życie z dniem 1 maja br. W styczniu 2011 r. Polska zniosła takie opłaty wobec obywateli Białorusi jednostronną decyzją ministra spraw zagranicznych w grudniu 2010 roku, a w sierpniu 2012 r. na zasadzie wzajemności wobec obywateli Ukrainy, kiedy weszła w życie stosowna dwustronna umowa międzyrządowa.

Celem działań polskiej służby konsularnej wobec wschodnich sąsiadów jest liberalizacja polityki wizowej, która sprzyja zbliżaniu społeczeństw państw Europy Wschodniej do UE i Zachodu. Wizy wydawane przez polskie urzędy konsularne mają być łatwo dostępne - w zgodzie z kodeksem wizowym obowiązującym wszystkich członków państw grupy Schengen. Ułatwienia te dotyczą wydawania wiz narodowych, jak i wiz jednolitych (czyli Schengen). Łącznie wydano na wschodzie dla obywateli państw Partnerstwa Wschodniego oraz Rosji w 2012 r. ponad milion wiz Schengen.

Mołdawia znajduje się w punkcie zwrotnym. Od kilku lat wskazuje największe postępy na drodze reformowania państwa w duchu standardów europejskich ze wszystkich krajów Partnerstwa Wschodniego. Mimo wielu problemów z wdrażaniem reform, jej władze są zdeterminowane do osiągnięcia trwałych rezultatów w procesie zbliżania z UE. Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie 2013 r. może być najważniejszym etapem dla Mołdawii w tym procesie.

W najbliższym czasie spodziewamy się analogicznej decyzji ze strony mołdawskiej o zniesieniu opłat za wizy narodowe dla obywateli Polski. Mołdawia w 2008 r. zniosła już wizy dla obywateli Unii Europejskiej, w tym Polski, ale tylko na pobyt do 90 dni.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

Źródło artykułu:PAP
mołdawiasikorskidyplomacja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)