MSZ: posiedzenie Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych (komunikat)

...

17.12.2012 13:00

17.12. Warszawa - MSZ informuje:

3 grudnia 2012 r. odbyło się w Moskwie kolejne posiedzenie Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych. W posiedzeniu wzięli też udział członkowie rad Centrów Dialogu i Porozumienia oraz przedstawiciele resortów spraw zagranicznych obu państw.

Posiedzenie Grupy otworzył zastępca ministra spraw zagranicznych Rosji, S.A. Riabkow, który odnotował w swoim wystąpieniu wagę i modelowy charakter polsko-rosyjskiego dialogu oraz Grupy w procesie rozładowywania napięć i tworzenia dodatkowych kanałów współdziałania Rosji z jej sąsiadami. Zastępca ministra podkreślił niezmienne poparcie dla działalności Grupy udzielane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji.

Współprzewodniczący Grupy przedstawili informację o jej działalności i aktywności uczestników w okresie między posiedzeniami. Współprzewodniczący zaprezentowali własną analizę sytuacji wewnątrzpolitycznej w Rosji i Polsce oraz jej wpływ na stosunki bilateralne.

Szczególną uwagę poświęcono wizycie patriarchy moskiewskiego i całej Rusi w Polsce oraz wspólnemu przesłaniu Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej i Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce do wiernych oraz do narodów obu państw.

Podczas posiedzenia Grupy poruszono sprawy związane z budową pod Smoleńskiem pomnika ofiar katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 r. i przekazania stronie polskiej wraku samolotu znajdującego się w Rosji. Odnotowano, że przeciąganie decyzji w tych sprawach kształtuje niezdrowy emocjonalny klimat w dwustronnych stosunkach.

Uczestnicy posiedzenia odnotowali zakończenie prac nad anglojęzyczną edycją wspólnego dzieła o trudnych polsko-rosyjskich relacjach. Współprzewodniczący ze szczególną uwagą odnieśli się do sprawy upowszechnienia informacji o tym wydaniu w zawodowym środowisku państw anglojęzycznych. W szczególności zaproponowano prezentację książki na kolejnym Kongresie Stowarzyszenia Studiów Międzynarodowych w USA w kwietniu 2013 r.

Na posiedzeniu zatwierdzono koncepcję odrębnych części wielotomowej edycji dokumentów o polsko-radzieckich stosunkach, jak również wyznaczono redaktorów tych tomów. Postanowiono rozpocząć równoległe prace nad czterema tomami obejmującymi okres lat 1918-1945, a także dodatkowo rozważyć koncepcję publikacji tomów poświęconych okresowi powojennemu. W najbliższym czasie rozpocznie się uzgadnianie szczegółowych założeń dla pierwszych czterech tomów, które będą przedmiotem rozważań na roboczym posiedzeniu grupy redakcyjnej w Warszawie w styczniu 2013 r.

Szczegółowo omówiono sprawę historyczno-archiwalnego projektu dotyczącego polsko-radzieckich stosunków w okresie II wojny światowej. Projekt jest realizowany przy wsparciu Centrów Dialogu i Porozumienia obu państw oraz Federalnej Agencji Archiwów Rosji i Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych Polski.

Wynikiem realizacji tego projektu będzie zbiór dokumentów poświęconych wzajemnym stosunkom między formacjami partyzanckimi i podziemnymi na terytoriach Polski, Zachodniej Ukrainy, Zachodniej Białorusi i na Litwie. Celem zbioru jest ukazanie całego spektrum złożonej sytuacji politycznej, społecznej i wojskowej na terytoriach, które znajdowały się poza linią frontu.

Strony uzgodniły też - biorąc pod uwagę zbliżającą się 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej - przygotowanie wspólnej edycji, w której na wzór książek wcześniej wydanych pod auspicjami Grupy, autorzy polscy i rosyjscy przedstawią swoje poglądy o wszystkich aspektach polsko-radzieckich stosunków w latach 1939-1945, w tym o stosunkach między Armią Krajową a Armią Czerwoną. Podstawą pracy autorów będą nowe dokumenty i wypracowane w Grupie metodologiczne doświadczenie poszukiwania kompromisu.

Uczestnicy Grupy szczegółowo omówili tezy dwóch raportów badawczych, które powinny być ukończone wiosną 2013 r. Jeden z tych raportów dotyczy problematyki dialogu polsko-rosyjskiego w zakresie środków budowy zaufania i bezpieczeństwa, jak również możliwości wkładu naszych państw w zapewnienie stabilności w całej Europie. Drugi raport będzie zawierał szczegółową analizę możliwości prawnego i instytucjonalnego harmonizowania różnych wielostronnych ram współdziałania w obszarze "wspólnego sąsiedztwa" Rosji i Unii Europejskiej.

Obaj współprzewodniczący Grupy zobowiązali się dołożyć wszelkich starań, aby w najbliższym czasie doszło do podpisania porozumienia o wzajemnej uznawalności dokumentów o wykształceniu między Polską a Rosją.

Dyrektorzy polskiego i rosyjskiego Centrów Dialogu i Porozumienia przedstawili szczegółowe sprawozdanie z działalności centrów w 2012 r. oraz plany na rok 2013. Pełną aprobatę Grupy zyskały plany, jak również lista książek do przetłumaczenia na język polski i rosyjski oraz sposoby dystrybucji na terytorium Polski i Rosji.

Na posiedzeniu odnotowano konieczność włączenia w działania Grupy i Centrów szerokich kręgów społecznych, w tym - przedstawicieli biznesu.

Strony uzgodniły, że przedstawią projekty działalności Grupy w wybranych dziedzinach dwustronnych relacji na grudniowe posiedzenie Komitetu ds. Strategii Polsko-Rosyjskiej Współpracy.

Kolejne posiedzenie Grupy ma się odbyć wiosną 2013 r. Miejsce i data spotkania zostaną ustalone w porządku roboczym.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
rosjadyplomacjapolska
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)