Trwa ładowanie...
d4aqtsd

MSZ: prezydent Estonii i szef dyplomacji Turcji na Naradzie Ambasadorów (komunikat)

...

Share
d4aqtsd

23.07. Warszawa - MSZ informuje:

- Zapraszamy gości, z którymi można podjąć ciekawą dyskusję - podkreślił minister Radosław Sikorski w porannym wywiadzie w radiu TOK FM, zapowiadając gości tegorocznej Narady Ambasadorów RP, która odbywa się od poniedziałku do piątku w Warszawie. W spotkaniu polskich dyplomatów uczestniczyli we wtorek prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves i minister spraw zagranicznych Turcji Ahmet Davutoglu.

- Kiedy zostałem wybrany po raz pierwszy na stanowisko prezydenta Estonii, założyłem, że priorytetem w polityce zagranicznej będą stosunki polsko-estońskie. Ten priorytet staramy się wdrażać - oświadczył na spotkaniu z dziennikarzami prezydent Toomas Hendrik Ilves. Przypomniał, że gdy odbywał pierwsze rozmowy z Radosławem Sikorskim kilkanaście lat temu, dążenie do równości Europy Wschodniej i Zachodniej było ich podstawowym motywem.

W swoim wystąpieniu, którego wysłuchał szef polskiej dyplomacji i ponad 100 polskich ambasadorów, estoński prezydent mówił o współpracy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i Morza Bałtyckiego. Wyraził też nadzieję, że Polska dołączy do strefy euro, która stanowi ważne centrum decyzyjne UE.

d4aqtsd

Szczególny wymiar miał udział w naradzie tureckiego szefa dyplomacji Ahmeta Davutoglu. Dokładnie 23 lipca przypadła 90. rocznica podpisania w Lozannie Traktatu Przyjaźni, a w 2014 r. będziemy obchodzić 600-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski z Turcją. - Nie ma przykładu podobnych relacji dyplomatycznych. Są najdłuższe w Europie - podkreślił minister Davutoglu.

W czasie rozmów dwustronnych ministrowie rozmawiali m. in. o ostatnich wydarzeniach na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce oraz o bezpieczeństwie energetycznym. W tej dziedzinie Turcja jest ważnym partnerem Polski.

Minister Sikorski przypomniał też, że Polska wspiera aspiracje Ankary. - Gdyby to od nas zależało, kolejny rozdział negocjacji akcesyjnych Unia Europejska - Turcja zostałby już otwarty w czasie naszej prezydencji. W interesie UE jest, aby proces negocjacyjny z Turcją był wiarygodny - zaznaczył.

W poniedziałek Naradę Ambasadorów otworzył minister Sikorski. Polskich dyplomatów przyjął prezydent Bronisław Komorowski, a w środę spotkają się w marszałek Sejmu Ewą Kopacz i marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem. Gościem narady będzie też unijny komisarz ds. rozszerzenia i europejskiej polityki sąsiedztwa Sztefan Fuele.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

d4aqtsd

Podziel się opinią

Share
d4aqtsd
d4aqtsd