Trwa ładowanie...
d4blujo

MSZ: Rada Spraw Zagranicznych UE o konflikcie na Ukrainie (komunikat)

...

d4blujo
d4blujo

03.03. Warszawa - MSZ informuje:

Unia Europejska zdecydowanie potępia oczywiste pogwałcenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy poprzez agresję ze strony rosyjskich sił zbrojnych - czytamy w konkluzjach nadzwyczajnego posiedzenia unijnej Rady Spraw Zagranicznych, która zebrała się w poniedziałek w Brukseli, by omówić sytuację na Ukrainie.

Na spotkaniu unijnych szefów dyplomacji oraz wysokiej przedstawiciel ds. zewnętrznych i polityki bezpieczeństwa Catherine Ashton Polskę reprezentował minister Radosław Sikorski.

Rada wezwała Rosję do natychmiastowego wycofania jej sił zbrojnych do miejsc stałego stacjonowania, zgodnie z Umową o Statusie i Warunkach Stacjonowania Rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Krymie zawartej pomiędzy Ukrainą a Rosją w 1997 r. A także do wyrażenia zgody przez Rosję na ukraińskie żądanie przeprowadzenia konsultacji dwustronnych zgodnie z Traktatem pomiędzy obu krajami z 1997 r. Wezwano także Moskwę do przeprowadzenia konsultacji z pozostałymi sygnatariuszami tzw. Memorandum Budapesztańskiego z 1994 r. dającego gwarancje bezpieczeństwa Ukrainie w zamian za rezygnację przez to państwo z broni jądrowej.

d4blujo

Rada wezwała do pokojowego rozwiązania obecnego kryzysu oraz pełnego poszanowania zasad i zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego. Zadeklarowała także gotowość udziału w dialogu między stronami, a także współpracę z ONZ, OBWE oraz innymi organizacjami międzynarodowymi. Z zadowoleniem przyjęto możliwą misję rozpoznawczą (fact finding mission) pod egidą OBWE.

Rada potwierdziła gotowość UE do rozwoju stosunków z Rosją na zasadzie wzajemnych korzyści i szacunku, ale stwierdziła, że w obecnej sytuacji wartości te zostały poddane w wątpliwość. Rada ostrzega, że jeśli nie dojdzie do deeskalacji działań rosyjskich na Krymie, to Unia podejmie decyzje o konsekwencjach dla stosunków dwustronnych np. zawiesi dialog w sprawie ułatwień wizowych, o nowej umowie partnerskiej oraz rozważy dalsze działania punktowe. Rada zapewnia, że w razie konieczności będzie gotowa szybko podjąć niezbędne kroki.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ kos/

d4blujo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4blujo