Trwa ładowanie...
d1k0bvm

MSZ: wizyta ministra stanu Republiki Konga w Warszawie (komunikat)

...

Share
d1k0bvm

28.05. Warszawa - MSZ informuje:

Kwestie współpracy dwustronnej, a w szczególności zwiększenie obrotów handlowych między Polską a Kongiem, były tematem rozmowy podsekretarz stanu w MSZ Beaty Stelmach z Gilbertem Ondongo, ministrem stanu ds. gospodarczych Republiki Konga. Spotkanie miało miejsce 28 maja w Warszawie.

Polscy przedsiębiorcy w coraz większym stopniu interesują się możliwościami inwestycyjnymi w Kongu. "Transfer wiedzy jest szczególnie ważny. Jesteśmy gotowi przekazać stronie kongijskiej nasze doświadczenia z zakresu edukacji i informatyzacji" - podkreślała podczas spotkania wiceminister Beata Stelmach.

Wizyta delegacji kongijskiej w MSZ oraz innych urzędach centralnych wpisuje się w strategię Polski zakładającą intensyfikację relacji politycznych i gospodarczych z krajami Afryki Subsaharyjskiej. "Naszym celem jest wypracowanie jak najlepszego z możliwych modelu współpracy dwustronnej, zachęcającej polskie firmy do obecności w Kongo" - mówiła wiceminister Stelmach.

d1k0bvm

Kongo jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek Afryki Środkowej, osiągającą w ostatnich latach roczną stopę wzrostu PKB w przedziale 5-7 proc.

Obroty handlowe między Polską i Republiką Konga w 2012 r. wyniosły niemal 12 mln euro i wykazują wyraźną tendencję zwyżkową. Bilans handlowy pozostaje niezmiennie korzystny dla Polski - wartość eksportu wyniosła w 2012 r. 10 mln euro przy imporcie z Konga rzędu 2 mln euro. W polskim eksporcie dominują pojazdy mechaniczne, maszyny do produkcji żywności, produkty mięsne, odzież używana oraz części maszyn. W imporcie z Konga przeważa miedź oraz drewno.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d1k0bvm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1k0bvm
d1k0bvm