MSZ ws. spotkania Rady Państw Morza Bałtyckiego (komunikat)
...
06.06. Warszawa - MSZ informuje:
Współpraca regionalna, priorytety oraz reforma Rady Państw Morza Bałtyckiego były głównymi tematami zakończonego dziś spotkania szefów dyplomacji krajów regionu Morza Bałtyckiego. Spotkanie odbyło się w mieście Pionierskiej w obwodzie królewieckim.
- Rada Państw Morza Bałtyckiego powinna pełnić rolę platformy koordynacji i monitoringu regionalnych strategii rozwojowych, zwłaszcza Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego i Wymiaru Północnego oraz strategii rozwoju Północno-Zachodniej Rosji - podkreśliła podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Henryka Mościcka-Dendys podczas XVIII sesji ministrów spraw zagranicznych Rady Państw Morza Bałtyckiego. W trakcie spotkania wiceminister Mościcka-Dendys wskazała na konieczność dokonania kompleksowego przeglądu współpracy w regionie. Zaapelowała ponadto o przejście do nowego etapu relacji polegającego na budowie jednolitej bałtyckiej przestrzeni współpracy. Wiceminister podkreśliła również znaczenie współpracy z Rosją, a zwłaszcza z obwodem królewieckim.
Obrady ministrów poświęcone były także priorytetom Rady w świetle zmieniającej się sytuacji w regionie. Ministrowie zaznaczyli konieczność kontynuacji wysiłków na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego w regionie, wzrostu jego konkurencyjności oraz współpracy w dziedzinie energii, edukacji i kultury, a także rozwoju kontaktów międzyludzkich, czemu sprzyjałoby wyeliminowanie reżimu wizowego. Wskazywali na polsko-rosyjską umowę o małym ruchu granicznym jako przykładzie udanego rozwiązania w tym zakresie. Obecny na obradach minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wyraził zadowolenie z funkcjonowania umowy z Polską. Ministrowie wysoko ocenili także działania Rady Państw Morza Bałtyckiego na rzecz zwalczania m.in. przestępczości i patologii społecznych.
Trwająca obecnie reforma Rady służyć ma bliższej współpracy z pozostałymi formatami regionalnymi oraz zwiększeniu jej zdolności do realizacji konkretnych projektów. Ministrowie poparli wprowadzenie nowych instrumentów finansowych Rady, tj. Pilot Financial Initiative i Project Support Facility oraz wdrożenie partnerstwa dla modernizacji w regionie południowo-wschodniego Bałtyku (SEBA). W odniesieniu do SEBA wiceminister Mościcka-Dendys zaproponowała realizację przez Polskę i Rosję wspólnych projektów, w tym w zakresie turystyki. - Wdrażanie SEBA w takich obszarach jak zrównoważona turystyka, kontakty międzyludzkie, wymaga wyeliminowania istniejących administracyjnych ograniczeń w swobodnym tranzycie przez Cieśninę Pilawską i Zalew Wiślany - zaznaczyła wiceminister.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ksi/