MSZ ws. strajku w szkołach polskich na Litwie (komunikat)

...

02.09.2011 | aktual.: 02.09.2011 17:08

02.09. Warszawa - Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje:

Podjęcie strajku w szkołach polskich na Litwie i protestów w Wilnie jest suwerenną decyzją przedstawicieli polskiej mniejszości narodowej w tym kraju. Jest także kulminacją trwających od miesięcy negatywnych reakcji społeczności polskiej na zagrożenia, jakie niosą postanowienia nowej ustawy o oświacie, wyrażanych na wiele sposobów, przede wszystkim w petycji podpisanej przez 60 tysięcy obywateli Republiki Litewskiej o polskim rodowodzie.

Żadne z tych ostrzeżeń i protestów nie skłoniło władz litewskich do choćby podjęcia dyskusji z mniejszościami o celowości proponowanych przez część polityków zmian. Trudno oprzeć się wrażeniu, że nie pierwszy raz postawiono na uszczęśliwienie litewskich Polaków wbrew ich woli, na kroki wiodące do asymilacji wbrew ich woli.

Władze Rzeczypospolitej, w tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych, wielokrotnie sygnalizowały krytyczną ocenę planowanych zmian historycznie ukształtowanego systemu oświaty mniejszości polskiej na Litwie. Dawały temu wyraz w rozmowach ze stroną litewską, w notach i oświadczeniach. Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na zagrożenia, jakie przyjęte w ustawie rozwiązania niosą mniejszościom. Już wkrótce Premier Donald Tusk będzie miał okazję do rozmowy ze swym litewskim odpowiednikiem, Premierem Andriusem Kubiliusem, który przesłał mu list próbujący wytłumaczyć sytuację oświaty polskiej na Litwie.

Ostatnio Minister Oświaty i Nauki RL podjął działania racjonalizujące niektóre ze zbyt daleko posuniętych rozwiązań nowej ustawy. Nie rozwiązuje to jednak wszystkich problemów. Rozwiązanie może przynieść tylko szczera debata obu stron - przedstawicieli władz i mniejszości narodowych, z myślą o jak najlepszej edukacji młodych obywateli Litwy, także tych o innej niż litewska tożsamości narodowej.

Niezależnie od oczekiwanych działań strony litewskiej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowuje wsparcie dla szkół polskich na Litwie. Zapewnione zostały środki finansowe na pierwsze przedsięwzięcia. Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowuje obecnie merytoryczną stronę tego wsparcia.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ pase/

Źródło artykułu:PAP
strajkedukacjapolonia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)