MSZ ws. wizyt ministra Sikorskiego w Australii i Nowej Zelandii (komunikat)

...

07.05.2013 | aktual.: 07.05.2013 12:23

07.05. Warszawa - MSZ informuje:

- Polska i Australia to naturalni partnerzy w budowaniu relacji między Europą i Azją na trudne, ale fascynujące dziesięciolecia - podkreślił minister Radosław Sikorski w trakcie swojej wizyty w Australii. Wspólne wartości demokratyczne i rosnący potencjał gospodarczy, zwłaszcza w sektorze górnictwa, to podstawy do coraz bliższej współpracy polsko-australijskiej.

Wizyty szefa polskiej dyplomacji w Australii i Nowej Zelandii, w dniach 2-6 maja, były pierwszymi od 2003 r. na szczeblu ministra spraw zagranicznych.

- Polska jest niezaprzeczalną historią sukcesu w Europie. My, Polacy, będziemy korzystać z naszej szybko rosnącej roli w Europie, żeby uczynić Unię Europejską bardziej australijską - liberalną, otwartą ekonomicznie, silną w swoim regionie i wyznaczającą pozytywny światowy przykład. Aktywną i ambitną. Ale także realistyczną i pragmatyczną w przekrojowych kwestiach, takich jak zmiany klimatu, tolerancja kulturowa i światowy handel - mówił szef polskiej dyplomacji w swoim wystąpieniu Australijskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.

O łączących nasze kraje wartościach demokratycznych i perspektywach współpracy minister Radosław Sikorski rozmawiał w Sydney z australijskim ministrem spraw zagranicznych Bobem Carrem: - Polska i Australia są ważnymi krajami należącymi do wspólnoty demokracji - powiedział minister Carr. Zwrócił uwagę na możliwości współpracy m.in. w udzielaniu pomocy Mjanmie, wykorzystując polskie doświadczenia w procesie zmian ustrojowych i budowy instytucji demokratycznych.

O polskim sposobie na przechodzenie z dyktatury do demokracji minister Sikorski mówił też w wywiadzie dla największego australijskiego dziennika "The Australian": "Dziś Polska jest krajem, od którego inni chcą się uczyć. Naszą specjalnością jest technologia transformacji" - podkreślił.

Istotnym aspektem wizyty w Australii była jej część gospodarcza. Do Sydney, gdzie minister Sikorski uczestniczył 6 maja w otwarciu Polsko-Australijskiego Forum Biznesowego i Seminarium Górniczego, pojechali też przedstawiciele największych polskich przedsiębiorstw, zwłaszcza kopalni i spółek przemysłu górniczego. Współpraca w dziedzinie górnictwa jest głównym obszarem w polsko-australijskich relacjach gospodarczych. Polskie spółki (m.in. Kopex, Famur, Fasing, Conbelts) już teraz dostarczają najwyższej jakości sprzęt górniczy na rynek australijski. Duże możliwości współpracy stoją też przed sektorem wydobycia gazu, szczególnie ze złóż niekonwencjonalnych.

Wizyta ministra Sikorskiego w Nowej Zelandii zbiegła się z 40-leciem podpisania polsko-nowozelandzkich stosunków dyplomatycznych. Możliwości rozwoju dwustronnej współpracy, zwłaszcza w dziedzinie gospodarczej, były tematem rozmowy z nowozelandzkim ministrem spraw zagranicznych Murray'em McCully. Za jej priorytetowy element ministrowie uznali zaangażowanie polskich przedsiębiorców i specjalistów w odbudowę zniszczonego trzęsieniem ziemi w 2011 r. Christchurch - jednego z największych nowozelandzkich miast. Obie strony zapowiedziały też wspieranie swoich kandydatur do Rady Bezpieczeństwa ONZ - Nowa Zelandia stara się o członkostwo na lata 2015-16, a Polska - 2018-19.

Spotkanie Ministra Radosława Sikorskiego z Gubernatorem Generalnym Nowej Zelandii Jerrym Mateparae było natomiast okazją do wymiany doświadczeń z Afganistanu, gdzie Nowa Zelandia przygotowuje się właśnie do wycofania zespołu odbudowy stacjonującego w prowincji Bamian.

W Wellington minister złożył ponadto wieniec pod tablicą upamiętniającą przybycie, w 1944 roku, grupy 733 polskich sierot, tzw. Dzieci z Pahiatua. Spotkał się też z jej przedstawicielami, którzy dziś tworzą trzon aktywnej nowozelandzkiej Polonii.

Podczas uroczystości z okazji Dnia Konstytucji 3 Maja w Sydney i w Wellington minister Sikorski uhonorował osoby zasłużone dla relacji polsko-australijskich i polsko-nowozelandzkich.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ stav/

Źródło artykułu:PAP
sikorskinowa zelandiadyplomacja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)