Trwa ładowanie...
d1s80rn

Myślisz, że każdy woreczek kaszy waży 100 g? Ja dałam się nabrać

Mówisz - kasza, myślisz - opakowanie czterech woreczków po 100 g. Niestety to już nieaktualne. Coraz częściej produkt pakuje się w 80 g "paczuszki". Zamiast wcześniejszych 400 g, masz 320 g. Często płacisz tyle samo, a dostajesz mniej i na dodatek możesz wcale tego nie zauważyć.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wcześniej nie zwróciłam uwagi, że mieszanki z kaszą i warzywami pakowane są w 80 g woreczki.
Wcześniej nie zwróciłam uwagi, że mieszanki z kaszą i warzywami pakowane są w 80 g woreczki. (WP.PL, Fot: Agata Wołoszyn)
d1s80rn

Ostatnio coraz bardziej popularne stają się mieszanki kaszy, ryżu i różnych warzyw, które pakowane są w ten sam sposób jak standardowa kasza czy ryż. Mam tu na myśli plastikowe woreczki.

Tak naprawdę powinniśmy omijać je szerokim łukiem, bo podczas ich gotowania wydziela się niebezpieczna substancja o nazwie bisfenol. Ale tym razem chciałam zwrócić uwagę na coś innego.

Ostatnio dałam się nieźle nabrać. Kupiłam opakowanie mieszanki fasoli, kaszy jęczmiennej i pomidora. Byłam pewna, że wielkość woreczków jest taka sama jak w przypadku innych tego typu produktów, czyli że każdy ma 100 g. Byłam w błędzie. Wyjmując jeden z opakowania, wizualnie wydawało mi się, że zawartości jest mniej, niż zazwyczaj. Dopiero wtedy przeczytałam na pudełku, że każdy woreczek waży zaledwie 80 g.

    WP.PL
(WP.PL, Fot: Agata Wołoszyn)

Kupując opakowanie, w którym są 4 woreczki, mam 320 g produktu, a nie 400 g. To o 80 g mniej, czyli tak naprawdę mam o jedną "paczuszkę" mniej. Oczywiście można pomyśleć - "moja wina", bo nie przeczytałam informacji na opakowaniu, więc nie mogę mieć do nikogo pretensji. Po prostu do głowy mi nie przyszło, że woreczek może mieć mniej niż 100 g.

d1s80rn

Oglądaj także: Najdłuższy kebab w Polsce ma aż 100 cm

- 100 g to równa liczba - tzw. "próg", a ludzie potrzebują progów. To pomaga im w podejmowaniu decyzji. Dlatego spodziewamy się, że w opakowaniu będzie 100 lub 150 g produktu, a nie przypuszczamy, że może być go np. 124 g - tłumaczy strateg marki Paweł Tkaczyk.

Podczas kolejnych zakupów zaczęłam już uważniej przyglądać się gramaturze kasz i różnych mieszanek. Znalazłam kilka produktów od innych producentów, którzy też pakują swoje artykuły w 80 g woreczki. Bazując na naszych przyzwyczajeniach, bo pozostałe mieszanki tego producenta ważą standardowo 100 g i kosztują tyle samo, co ich mniejsze wersje. Sprytnie.

    WP.PL
(WP.PL, Fot: Agata Wołoszyn)

Czytaj także: Tak się kroi zakatarzonych. Myślisz, że kupujesz paczkę 10 chusteczek? Producenci mają na to patent

d1s80rn

Często też, do takiej samej wielkości kartonowego pudełka producent wrzuca 3 woreczki, zamiast standardowych 4. Oczywiście wszystko napisane jest na pudełku, ale myślę że robiąc zakupy w pośpiechu możemy tego nie zauważyć.

    WP.PL
(WP.PL, Fot: Agata Wołoszyn)

Czytaj także: Tabliczka czekolady nie zawsze waży 100 g - sprawdzaj gramaturę na opakowaniach, bo producenci stosują "downsizing"

Na zakupach trzeba mieć oczy dookoła głowy, bo łatwo jest przeoczyć informację, która jest dla nas kluczowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1s80rn

Podziel się opinią

Share
d1s80rn
d1s80rn