Trwa ładowanie...
d26vxp8
d26vxp8

Na fundusz trzeba poczekać

Rodzice samotnie wychowujący dzieci będą nadal otrzymywać zaliczki alimentacyjne. Powołanie Funduszu Alimentacyjnego staje się coraz bardziej odległe.
Share
d26vxp8

Rodzice samotnie wychowujący dzieci będą nadal otrzymywać zaliczki alimentacyjne. Powołanie Funduszu Alimentacyjnego staje się coraz bardziej odległe. Ministrowie jeszcze kilka tygodni temu zapewniali, że fundusz rozpocznie działać od października tego roku, tymczasem w rządzie ciągle brakuje wspólnego frontu w tej sprawie.

Ministrowie nie do końca wiedzą jak ma wyglądać funkcjonowanie tej instytucji. Resort pracy popiera zawarty w projekcie ustawy postulat, aby dłużników którzy nie płacą alimentów, oprócz komorników, ścigały również urzędy skarbowe. - W interesie budżetu państwa jest, aby urzędy skarbowe zajęły się egzekucją alimentów – mówi Gazecie Prawnej Joanna Kluzik-Rostkowska, wiceminister pracy i polityki społecznej. Jej zdaniem lepsza ściągalność alimentów oznacza niższe wydatki na świadczenia alimentacyjne, które finansuje budżet. Z kolei na tego typu rozwiązanie nie chce się zgodzić Ministerstwo Finansów. Przedstawiciele resortu uważają, że takie rozwiązanie za bardzo obciąży pracowników skarbówki.

Poselski projekt ustawy jest już po pierwszym czytaniu, a obecnie zajmuje się nim specjalna podkomisja. Posłowie zaproponowali, aby świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego były wypłacane osobie uprawnionej do alimentów zasądzonych przez sąd, jeżeli ich egzekucja jest bezskuteczna. Mają być wypłacone, jeśli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 725 zł, a ich wysokość wyniesie tyle co zasądzone alimenty, ale nie więcej niż 500 zł miesięcznie. Większej kontroli mają podlegać komornicy egzekwujący alimenty, a pieniądze, które wypłaci za dłużnika fundusz, będą egzekwowane od niego także przez urząd skarbowy.

d26vxp8

- Chciałbym, aby nowa ustawa mająca zastąpić zaliczki alimentacyjne zaczęła obowiązywać od października tego roku - twierdzi poseł Latos. Przyznaje jednak, że tego terminu będzie bardzo trudno dotrzymać. Oprócz uchwalenia ustawy, do wypłaty nowych świadczeń muszą się bowiem przygotować gminy. Ustawa może więc zacząć obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2008 r. Taki termin oznacza jednak sporo komplikacji dla gmin i świadczeniobiorców otrzymujących obecnie zaliczki alimentacyjne. Jeśli nie zastaną one od października zastąpione świadczeniem z funduszu, to osoby korzystające z zaliczek w sierpniu będą składać wnioski o ich przyznanie, a już w grudniu będą musiały starać się o świadczenia z funduszu.

W budżecie na 2007 rok na działanie Funduszu Alimentacyjnego rząd zarezerwował 400 mln zł. Oprócz tej kwoty na jego działanie ma zostać przeznaczone około 1,4 mld zł z pieniędzy na zaliczki alimentacyjne

d26vxp8

Podziel się opinią

Share
d26vxp8
d26vxp8