Trwa ładowanie...
d18pga6

Na GPW lekkie spadki, rynek czeka na impuls (analiza)

22.01. Warszawa (PAP) - Wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie upłynęła pod znakiem lekkich spadków, WIG 20 pozostawał w kilkudniowej konsolidacji 2.557-2.585 punktów. Rynek czeka...

Share
d18pga6

22.01. Warszawa (PAP) - Wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie upłynęła pod znakiem lekkich spadków, WIG 20 pozostawał w kilkudniowej konsolidacji 2.557-2.585 punktów. Rynek czeka na impuls, jednak długoterminowo pozostaje w trendzie wzrostowym.

"Od kilu dni rynek stoi w miejscu. Z punktu widzenia analizy technicznej w krótkim horyzoncie zwróciłbym uwagę na możliwość wybicia z konsolidacji kilkudniowej w okolicach 2.557-2.585 punktów. Rano sytuacja wyglądała tak, jakby rynek chciał wyjść w górę, ale po południu sytuacja się zmieniła i jesteśmy przy dolnym ograniczeniu konsolidacji" - powiedział PAP Paweł Małmyga, analityk DM PKO BP.

"Rynek czeka na impuls. Będziemy się poruszać się w rytm giełd europejskich czy też światowych. Z punktu widzenia inwestora indywidualnego w długim terminie obowiązuje trend wzrostowy, w średnim i krótkim terminie jest równowaga. Czekamy więc na to, co się wydarzy" - dodał.

d18pga6

WIG 20 na otwarciu sesji wzrósł o 0,29 proc. i wyniósł 2.581,16 punktów. Indeks utrzymywał się powyżej poniedziałkowego zamknięcia przez blisko godzinę, jednak później zaczął spadać.

O 11.00 na rynek trafiły lepsze niż oczekiwano dane makroekonomiczne - instytut ZEW podał, że zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych okazało się w styczniu 2013 r. dużo lepsze niż oczekiwali ekonomiści. Indeks mierzący oczekiwania tych grup co do wzrostu gospodarczego Niemiec, wzrósł aż do 31,5 pkt., a tymczasem analitycy spodziewali się 12,0 pkt.

Dane te wywołały jednak tylko nieznaczne polepszenie nastrojów, jednak indeks największych spółek nadal pozostawał na minusie.

Popołudnie upłynęło pod znakiem lekkich spadków, bez wpływu pozostały kolejne dane makroekonomiczne.

d18pga6

Po tym jak w poniedziałek amerykańskie rynki były zamknięte z powodu Dnia Martina Luthera Kinga, we wtorek notowania za Oceanem rozpoczęły się neutralnie.

O 16.09 WIG 20 spadał o 0,5 proc. i wynosił 2.560,44 punktów.

Wśród dużych spółek liderem wzrostów na wtorkowej sesji jest PKN Orlen, którego akcje o 16.07 rosną o 0,8 proc. Spółka przed środową sesją poda skonsolidowane wyniki finansowe za IV kwartał 2012 r.

PKN już wcześniej podał szacunki, które jednak rynek uznał za rozczarowujące. Spółka informowała, że jej szacowany wynik operacyjny w IV kwartale 2012 roku przed odpisami aktualizacyjnymi wartość majątku rzeczowego wyniósł około zera, a po uwzględnieniu odpisów około minus 0,7 mld zł. Odpisy dotyczyły głównie segmentu rafineryjnego grupy Unipetrol.

d18pga6

Po poniedziałkowych sporych wzrostach wtorek przyniósł przecenę na akcjach Kernela. O 16.07 tracą one 2,5 proc.

Duże obroty skupiły się we wtorek na akcjach PKO BP. Papiery banku o 16.07 tracą 1,2 proc.

Wtorek przyniósł kolejne wzrosty Alior Banku, którego akcje po 16.00 rosną o 6,5 proc. Po serii pozytywnych rekomendacji z poniedziałku na rynku pojawiła się kolejna, z Citigroup. Analitycy tego biura rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla spółki od zalecenia "kupuj".

Blisko 2 proc. rosną akcje spółki Action. Piotr Bieliński, prezes spółki i jej największy akcjonariusz informował PAP, że zarząd Action planuje rekomendować wypłatę dywidendy z zysku za 2012 r. w wysokości 1,5 zł na akcję.

Ponad 1 proc. zyskują akcje Azotów Tarnów. Spółka ma wejść do indeksu MSCI Poland. (PAP)

seb/ ana/

d18pga6

Podziel się opinią

Share
d18pga6
d18pga6