Trwa ładowanie...

Na kosmetykach umieszcza się symbol otwartego słoiczka z liczbą w środku. Co oznacza?

Czytanie etykiet jest ważne nie tylko w przypadku produktów spożywczych, ale również kosmetyków. Wzięłam do ręki krem, który miałam w domu i przeanalizowałam symbole, które na nim znalazłam. Oto, co oznacza tajemnicze "12 M".

Na kosmetykach umieszcza się symbol otwartego słoiczka z liczbą w środku. Co oznacza?Źródło: WP.PL, fot: Agata Wołoszyn
d3sbxpe
d3sbxpe

Biorę do ręki krem, który mam w domu i przyglądam się umieszczonym na nim "rysunkom".

Zaczynam od symbolu otwartego słoiczka z liczbą w środku. W przypadku mojego produktu jest to "12 M". Oznacza to, że po otwarciu kremu mogę używać go jeszcze przez 12 miesięcy, bo przez tyle czasu zachowuje swoje właściwości.

Ten symbol nazywany jest PAO, czyli Period After Opening (okres "przydatności" po otwarciu). Z uwagi na to, że produkty otworzone, narażone są już na kontakt z zanieczyszczeniami pochodzącymi z naszych dłoni czy z otoczenia, to czas przydatności kosmetyku jest skrócony. Gdybyśmy kupili lub dostali produkt i postanowili go nie otwierać, to automatycznie okres ten się wydłuża.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Agata Wołoszyn

Oglądaj także: Marka własna dyskontu vs popularny producent. Przetestowaliśmy gotowe pizze ze sklepu

Kolejny symbol, jaki widnieje na moim kremie, to "zapętlające się" w okrąg - strzałki. Wbrew pozorom ten "rysunek" nie oznacza, że opakowanie produktu może być poddane recyklingowi. Jest to gwarancja, że producent podpisał umowę z organizacją, która zajmuje się ponownym przetwarzaniem surowców. Czyli producent tego kremu zapłacił za odzyskanie materiałów, z których stworzono jego produkt. Krótko mówiąc - zapłacił na rzecz środowiska. Symbol ten jest zastrzeżony, a jego wyłącznym licencjodawcą jest firma Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A. Ten "obrazek" znajduje się nie tylko na kosmetykach, ale również na butelkach, puszkach i wielu innych produktach.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Agata Wołoszyn

Następny symbol to literka "e", która również nie jest tylko i wyłącznie domeną kosmetyków. Umieszczana jest przy informacji dotyczącej ilości zawartego produktu. Oznacza, że produkt został poddany kontroli wagi lub objętości podczas jego pakowania.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Agata Wołoszyn

Na kremie, który znajdował się w mojej łazience, widniały tylko te trzy symbole, ale oczywiście na kosmetykach pojawia się ich dużo więcej.

d3sbxpe

Np. znaczek dłoni na książce oznacza, że wszystkie dodatkowe dane na temat produktu znajdują się w umieszczonej (naklejonej) na kosmetyku ulotce. Często bywa tak, że skład po prostu nie mieści się na opakowaniu, więc producent dokleja go np. na spodzie słoika z kremem.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Agata Wołoszyn

Na opakowaniach pojawia się również symbol strzałek tworzących trójkąt, z numerem w środku. W tym wypadku chodzi o tworzywo, z którego wyprodukowano opakowanie. Krem na zdjęciu poniżej jest oznaczony 5 PP, czyli polipropylen wielokrotnego użytku. Jest to jeden z bezpieczniejszych plastików, który może być wykorzystany ponownie.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Agata Wołoszyn

Dzięki znajomości tych symboli możemy bardziej świadomie wybierać produkty z drogeryjnych półek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3sbxpe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sbxpe

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj