Trwa ładowanie...
d3h3ghy

Na Litwie podpisano porozumienie w celu stabilizacji kraju

Rząd Litwy, organizacje zrzeszające pracodawców i cześć związków zawodowych podpisały w środę porozumienie narodowe mające na celu ustabilizowanie gospodarczej i finansowej sytuacji kraju. Porozumienie przewiduje m.in. obniżenie emerytur, rent i wynagrodzeń.

d3h3ghy
d3h3ghy

Premier Andrius Kubilius zaznacza, że w obecnej skomplikowanej sytuacji kryzysowej konieczna jest długoterminowa strategia litewskich finansów publicznych, a przede wszystkim stabilizacja finansowa, która ma doprowadzić do wprowadzenia euro.

Zgodnie z porozumieniem, od przyszłego roku emerytury zostaną zmniejszone o 4-5 proc., a świadczenia socjalne - w zależności od ich wysokości - od 5 do 20 proc. Wynagrodzenia urzędników państwowych będą zmniejszone średnio o 10 proc., a składki do funduszu ubezpieczeniowego wzrosną o 2 proc.

Porozumienie przewiduje, że podatki w przyszłym roku nie wzrosną. Natomiast podatek od zysku zostanie zmniejszony z obecnych 20 proc. do 15 proc.

Przewidziane są też działania wspierające przedsiębiorczość, reorganizację sektora energetycznego i zmniejszenie poziomu korupcji.

Porozumienie ma obowiązywać do 2011 roku.

Opozycja krytykuje to porozumienie. Jej lider, poseł partii Porządek i Sprawiedliwość Valentinas Mazuronis, powiedział, że to akcja PR-owska, której "jedynym celem jest zamaskowanie realizowanej polityki zubożania ludzi".

Aleksandra Akińczo

d3h3ghy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h3ghy