Trwa ładowanie...
d2jubch

Na Nizinie Ciechocińskiej został zmodernizowany wał przeciwpowodziowy

Prawie 40 mln zł kosztowała zakończona oficjalnie w czwartek modernizacja 12-kilometrowego wału przeciwpowodziowego Niziny Ciechocińskiej w województwie kujawsko-pomorskim. Wał chroni uzdrowisko Ciechocinek i sąsiednie tereny przed zalaniem przez wody Wisły.

Share
d2jubch

Inwestycja była realizowana od 2013 r. w pięciu etapach. Nasyp ziemny został podwyższony o ponad metr i poszerzony oraz uszczelniony przed przesiąkaniem w przypadku podwyższonych stanów wód. Zmodernizowano przejazdy i zbudowano ścieżki rowerowe.

Modernizacja została zaprojektowana tak, aby wał odpowiadał najwyższym wymaganiom technicznym, a także spełniał swoją rolę w przypadku powstania nowego stopnia na Wiśle w rejonie Nieszawy i Ciechocinka.

Obszar chroniony przez wał to ponad 2 tys. ha, który jest zamieszkały przez ok. 20 tys. osób, w tym ok. 3 tys. kuracjuszy przebywających jednorazowo na leczeniu i wypoczynku w Ciechocinku.

d2jubch

Inwestycja, prowadzona przez Kujawsko-Pomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Włocławku, została sfinansowana z budżetu państwa i rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Zmodernizowany wał przebiega przez gminy Ciechocinek, Raciążek i Aleksandrów Kujawski.

W administracji KPZMiUW znajduje się 179 km wałów przeciwpowodziowych. Tereny zagrożone bezpośrednią powodzią chronione wałami i stacjami pomp obejmują obszar około 41 tys. ha, na których prowadzona jest intensywna gospodarka rolna.

Wał przeciwpowodziowy chroniący Ciechocinek i sąsiednie miejscowości powstał w 1872 r. Początkowo nasyp miał 6,5 km długości, a z czasem został przedłużony. Błędy konstrukcyjne i niedostateczny nadzór spowodowały, że powodzie dotknęły Ciechocinek w latach 1888, 1889 i 1981. Poważny remont wału wymusiła powódź w 1924 r., gdy zalany został niemal cały Ciechocinek. Po drugiej wojnie światowej wał i urządzenia ochrony przeciwpowodziowej zlokalizowane na Nizinie Ciechocińskiej były sukcesywnie modernizowane.

d2jubch

Podziel się opinią

Share
d2jubch
d2jubch