Na nowych licznikach zarobimy wszyscy

Inteligentne sieci energetyczne zapewniają zarówno odbiorcy, jak i dostawcy informacje o bieżącym zużyciu energii. To z kolei umożliwia aktywny udział w zarządzaniu zużyciem energii w gospodarstwie. Konieczność wdrożenia tego nowoczesnego systemu pomiarowania nakłada na Polskę unijne prawodawstwo. Mimo wysokich kosztów wprowadzenia w przyszłości mają przynieść spore oszczędności.

Na nowych licznikach zarobimy wszyscy
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

- Oprócz gospodarstw domowych, ten projekt ma się opłacać również operatorom systemów dystrybucyjnych, chociażby poprzez zmniejszenie strat sieciowych. A także przedsiębiorstwom obrotu, które będą mogły wprowadzać zupełnie nowe produkty na rynek – wymienia korzyści płynące z nowego systemu dr Mariusz Swora, były prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

To także szansa na pojawienie się nowych graczy na rynku - np. agregatorów popytu, czyli przedsiębiorstw, które będą zajmowały się zarządzaniem popytem i oferowały kilowaty zamiast megawatów.

Z wyliczeń resortu gospodarki wynika, że zyski z systemu inteligentnych sieci energetycznych (ISE, ang. smart grid) będą wynikały zwłaszcza z ograniczenia szczytowego zapotrzebowania na moc (ok. 2,4 mld zł) i zmniejszenia strat (2 mld zł). Aby móc zaoszczędzić te sumy, trzeba najpierw zainwestować ok. 8 mld zł.

– Ten wydatek jest rozłożony w czasie i zwróci się przynajmniej dwukrotnie, jeżeli nie trzykrotnie – zaznacza dr Mariusz Swora. – I przyniesie korzyści gospodarstwom domowym, przedsiębiorstwom i sektorowi elektroenergetycznemu.

Zgodnie z unijnymi wymogami, wszystkie kraje członkowskie muszą wdrożyć ten system do 2020 roku, by zwiększyć energooszczędność gospodarek. Były prezes URE ocenia, że Polska dobrze radzi sobie z tymi przygotowaniami.

*Inteligentne sieci energetyczne (ISE, ang. smart grid) * to systemy energetyczne integrujące działania wszystkich uczestników procesów generacji, przesyłu, dystrybucji i użytkowania, w celu dostarczania energii w sposób niezawodny, bezpieczny i ekonomiczny, z uwzględnieniem wymogów ochrony środowiska.
Interaktywne i elastyczne systemy

  • umożliwiają dynamiczne zarządzanie sieciami przesyłowymi i dystrybucyjnymi za pomocą m.in. punktów pomiarowych i kontrolnych rozmieszczonych na wielu węzłach i łączach
    • zwiększają niezawodność i efektywność dostaw energii oraz wydajności operacyjnej sieci
    • rozszerzają zakres pomiarów i kontroli sieci energetycznych oraz zakres zarządzania nowymi technologiami nawet w najdalszych punktach sieci. * Jednym z głównych elementów funkcjonowania ISE jest inteligentny system pomiarowy (ang. Smart Metering) pozwalający na pomiar, gromadzenie i analizę zużycia energii, składający się z liczników energii i mediów komunikacyjnych (nowe liczniki energii elektrycznej).

– Jesteśmy bardzo zaawansowani w pracach koncepcyjnych na tle innych państw europejskich, przede wszystkim dzięki kolejnym stanowiskom i zaangażowaniu regulatora rynku energii. Również dzięki niektórych przedsiębiorstw energetycznych. Jedno z nich, gdańska Energa, jest przykładem bardzo zaawansowanego myślenia i systematycznych wdrożeń, nie tyle nawet samych inteligentnych liczników, ale myślenia w kategoriach inteligentnych sieci, a więc sieci nastawionych na zrównoważony rozwój, na konkurencyjność i innowacyjność - mówi Swora.

Inteligentne sieci energetyczne sprzyjają także przyłączaniu odnawialnych źródeł energii, wprowadzaniu systemów magazynowania energii, a w efekcie zwiększeniu efektywności energetycznej i realizacji celów pakietu klimatyczno-energetycznego Unii Europejskiej.

Źródło artykułu:Newseria
prądureenergia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)