Trwa ładowanie...
podatki
MAGL
17-04-2024 16:36

Na podatek od plastiku pójdą miliardy. "To mieszkańcy ponoszą jego koszt"

W 2024 r. Polska zapłaci 2,3 mld zł podatku od plastiku - wynika z szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ). To kwota wyższa niż w ubiegłym roku. W obniżeniu wysokości tego obciążenia może pomóc system kaucyjny.

Polska zapłaci jeszcze wyższy podatek od plastiku w 2024 r.Polska zapłaci jeszcze wyższy podatek od plastiku w 2024 r.Źródło: Pexels, fot: mali maeder
d34155o
d34155o

Podczas środowego posiedzenia połączonych senackich komisji klimatu oraz gospodarki wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska poinformowała, że za 2023 r. zapłacono 2 mld zł plastic tax, czyli podatku od plastiku, nie poddanego recyklingowi. - To są ogromne obciążenia dla budżetu - podkreśliła przedstawicielka MKiŚ.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polska przestawia gospodarkę na nowe tory. Będzie nowy podatek?

Polska zapłaci jeszcze wyższy podatek od plastiku

Zgodnie z szacunkami MKiŚ w 2024 r. z tytułu podatku od plastiku Polska zapłaci jeszcze więcej. Może to być nawet 2,3 mld zł.

System kaucyjny zdecydowanie pomoże nam w osiąganiu celów i obniżania tego obciążenia dla społeczeństwa, bo te podatki nie biorą się znikąd. Budżet to przecież nasze podatki. To mieszkańcy ponoszą koszt tego podatku od plastiku - podkreśliła wiceszefowa resortu.
d34155o

Plastic tax, czyli podatek od nieprzetworzonego plastiku obowiązuje w Unii Europejskiej od stycznia 2021 r. Obecnie stawka podatku od plastiku to 800 euro za tonę niepoddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych.

System kaucyjny w Polsce od 2025 r. Oddamy trzy rodzaje opakowań

W kontekście zapowiadanego systemu kaucyjnego Sowińska przekazała, że resort złożył do kancelarii premiera propozycję tzw. technicznej nowelizacji ustawy kaucyjnej. Jej celem ma być zarówno uszczelnienie systemu, jak i zagwarantowanie, że na terenie gminy znajdzie się przyjemniej jeden punkt odbioru kaucji. Wyraziła nadzieję, że projekt zostanie skierowany do konsultacji w najbliższym czasie.

Jeden z podmiotów - Krajowy System Kaucyjny Zwrotka, otrzymał zezwolenie z MKiŚ na prowadzenie systemu kaucyjnego. Resort analizuje też wniosek kolejnej spółki.

- Mamy również sygnały, że również ci duzi producenci zdecydowali się złożyć wnioski. Wiem o takich dwóch wnioskach do Komisji Europejskiej, aby mogły być podmiotem reprezentującym w systemie kaucyjnym na polskim rynku. Docierają do nas sygnały, że kolejna duża firma recyklingowa - o skali europejskiej - być może również złoży taki wniosek - dodała Sowińska.

d34155o

System kaucyjny w Polsce ma zadebiutować w 2025 r. Duże sklepy (o powierzchni powyżej 200 mkw.) będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję. Z kolei mniejsze placówki handlowe będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie.

Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego. Kaucja ma zachęcić do zwrotu opakowań i zwiększyć ilość ponownie wykorzystanych i przetwarzanych surowców służących do wytworzenia opakowań.

System kaucyjny ma obejmować trzy rodzaje opakowań:

  • butelki plastikowe (do 3 litrów),
  • szklane butelki wielorazowego użytku (do 1,5 litra),
  • metalowe puszki (do 1 litra).
d34155o

Zgodnie z obowiązującą ustawą system kaucyjny będą tworzyć przede wszystkim przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu napoje w opakowaniach. Mają powoływać operatora (podmiot reprezentujący), odpowiedzialnego za wdrożenie i prowadzenie systemu. Przepisy ustawy kaucyjnej nie określają liczby takich podmiotów, co oznacza, że być może powstanie kilku operatorów.

Jak już informowaliśmy w WP, pomysł wprowadzenia systemu kaucyjnego popiera prawie 90 proc. Polaków. Po jego wdrożeniu będziemy drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie - zaraz po Niemczech.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d34155o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34155o