Na pomoc bezrobotnym

Partnerzy społeczni, członkowie Komisji Trójstronnej chcą, aby w naszym kraju obowiązywało europejskie porozumienie

Na pomoc bezrobotnym

17.05.2012 10:32

Partnerzy społeczni, członkowie Komisji Trójstronnej chcą, aby w naszym kraju obowiązywało europejskie porozumienie w sprawie włączających rynków pracy. Chodzi o podejmowanie różnych działań na rzecz aktywizacji osób, które znajdują się w trudnej sytuacji na rynku pracy, czyli długotrwale bezrobotnych, niepełnosprawnych, czy kobiet po urlopach wychowawczych. Osoby te mają duże kłopoty z powrotem do pracy.

„Akceptujemy wysiłki polegające na rozwoju kształcenia ustawicznego,wzmocnieniu roli partnerów społecznych w budowaniu dialogu społecznego, zwłaszcza gdy chodzi o wydatkowanie środków na aktywizację społeczno-zawodową (np. z Funduszu Pracy)
. Opowiadamy się również za poprawą efektywności działania służb zatrudnienia i rozwojem przedsiębiorczości jako czynnika poprawy sytuacji na rynku pracy. Uważamy, że trzeba wypracować mechanizmy wspierające dobrowolną wewnętrzną mobilność pracowników oraz udzielać pomocy starszym pracownikom i ludziom młodym wchodzącym na rynek pracy - mówi dr Grażyna Spytek-Bandurska, z-ca dyrektora departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.

Europejscy partnerzy społeczni uważają, że stworzenie włączającego rynku pracy jest warunkiem koniecznym do zwalczania ubóstwa i wzrostu dobrobytu społeczeństwa. Tworzenie włączających rynków pracy wymaga różnorodnych działań i negocjacji, a także kompromisów. Mogą one być podejmowane przez pracodawców, pracowników, ich przedstawicieli, osoby poszukujące pracy i strony trzecie, a także państwo odpowiedzialne za sytuację społeczno-gospodarczą.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)