Trwa ładowanie...
d3elr69
d3elr69

Na rynku ropy wyczekiwanie na spotkanie OPEC w Wiedniu

Warszawa, 01.12.2015 (ISBnews/ Superfund TFI) - Pod koniec bieżącego tygodnia w Wiedniu ma odbyć się spotkanie przedstawicieli krajów OPEC. Zbliżający się termin rozmów sprawia, że na rynku ropy naftowej pojawiają się liczne spekulacje dotyczące możliwych dalszych działań państw zrzeszonych w kartelu. Tymczasem na wykresie ropy naftowej widać wyraźne wyczekiwanie - cena tego surowca w zasadzie już od połowy listopada porusza się w konsolidacji.
Share
d3elr69

Sama końcówka minionego miesiąca to okres osuwania się notowań ropy naftowej na południe. Cena amerykańskiego surowca West Texas Intermediate zeszła poniżej 42 USD za baryłkę, natomiast europejska ropa Brent powróciła do poziomów nieprzekraczających 45 USD za baryłkę. Zniżka notowań to przede wszystkim efekt topniejących nadziei na interwencję OPEC na rynku ropy naftowej. Arabia Saudyjska, która ma największy wpływ na politykę kartelu, nieraz wspominała, że OPEC nie podejmie decyzji o interwencji samodzielnie, lecz tylko w porozumieniu z krajami spoza kartelu.

Tymczasem jest coraz mniejsza szansa na to ostatnie. W ostatnich dniach pojawiły się nieoficjalne informacje mówiące o tym, że przedstawiciele Rosji nie mają zamiaru pojawić się w najbliższych dniach w Wiedniu, by omawiać wspólną strategię z OPEC, ponieważ sami nie są przekonani co do takiego rozwiązania. Co więcej, ostatnie dane opublikowane przez Eurasia Drilling Company (EDC) pokazały, że w pierwszej połowie tego roku Rosja zwiększyła liczbę punktów wydobycia o 10%. Kraj ten, podobnie zresztą jak liczne państwa Bliskiego Wschodu, stosuje bowiem strategię wzrostu produkcji w celu utrzymania swojego udziału w rynku lub nawet walki o jego zwiększenie. W międzyczasie duże ilości ropy naftowej wydobywają także Stany Zjednoczone, które mimo zmniejszania liczby punktów wydobycia, wciąż nie zmniejszają istotnie produkcji.

Obecna sytuacja fundamentalna sprawia więc, że szanse na interwencję kartelu OPEC na rynku ropy naftowej wydają się niewielkie. To oznacza, że presja na spadek cen tego surowca powinna się utrzymywać.

Paweł Grubiak - członek zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

(ISBnews/ Superfund TFI)

d3elr69

Podziel się opinią

Share
d3elr69
d3elr69